Prenocovanie v aute: Je legálne? Ako si upraviť auto na spanie?

by spravca

Prenocovanie pod holým nebom je neopakovateľným zážitkom a vyhľadáva ho čoraz viac cestovateľov. Stan má svoje romantické čaro, ktoré sa však môže v daždivom počasí rýchlo premeniť na kovbojku plnú blata.

Uvažovali ste už niekedy nad prenocovaním vo vlastnom aute? Je to praktické, pretože nemusíte zháňať nocľah v hoteli a pokiaľ viete ako na to, tak aj celkom pohodlné. Nemusíte si na to kupovať dodávku či karavan. Dostatočne komfortné miesto na spanie si vytvoríte aj v osobnom aute. 

Urobte si pohodlie

Pri prenocovaní v aute nie je ani tak podstatná jeho veľkosť,ale to, akým spôsobom sa dajú sklopiť sedačky, aby ste vytvorili dostatočné miesto na ležanie.

Ideálne auto na prespanie je typu SUV, v ktorom si dokážete vytvoriť naozaj veľkorysý priestor aj pre štvorčlennú rodinu. Vo všeobecnosti platí, že ak cestujete s deťmi, je výhodnejšie vlastniť rodinné combi. Pre cestovateľov vo dvojici dobre poslúži aj hatchback.

Úprava auta na spanie začína sklopením sedačiek a umiestnením matracu do vzniknutého priestoru na spanie. Najlepší je nafukovací matrac, ktorý po sfúknutí nezaberie veľa miesta a je rovnako pohodlný ako napríklad molitanový.

Musíte počítať s tým, že všetky veci, ktoré sú počas dňa v kufri, sa musia v noci premiestniť na predné sedačky. Na výlet s prenocovaním v aute sa preto vždy zbaľte účelovo a prakticky.

Výborné sú vrecká na zadné sedadlá, do ktorých si môžete uskladniť často používané veci.

Nezabudnite na teplý spacák či deku, najmä keď cestujete do horských oblastí. Ak nezaspíte bez vankúša, použite, rovnako ako pri matraci, jeho nafukovaciu verziu.

Na noc dobre zamknite auto a okná nechajte len málo pootvorené, aby do vnútra prúdil čerstvý vzduch.

Pred vycestovaním na dlhší výlet absolvujte aspoň jednu noc v aute na skúšku. Pomôže vám to odstrániť posledné nedostatky vašej “mobilnej hotelovej izby”.

Detaily, na ktoré sa oplatí myslieť:

  • Na trase si naplánujte kempy alebo iné záchytné miesta, na ktorých môžete doplniť zásobu vody a osprchovať sa.
  • Zatemňovacie clony na okná vytvoria viac súkromia.
  • Baterku, čelovku alebo akýkoľvek iný zdroj svetla oceníte najmä na odľahlejších miestach.
  • Pred cestou auto dobre poupratujte. Možno je v ňom oveľa viac priestoru, ako sa na prvý pohľad zdá.
  • Kanister s vodou, vlhčené obrúsky, antibakteriálny gél sa hodia na drobnú hygienu počas cesty, napríklad pred jedlom.
  • Užitočná vec na cesty je rozdvojka do auta na nabíjanie viacerých elektrických zariadení naraz.
  • Uistite sa, že máte platné povinné zmluvné a havarijné poistenie. Havarijnú poistku oceníte počas cestovania na frekventované miesta s veľkými parkoviskami, kde často dochádza k malým kolíziam s nejasným vinníkom. Prípadne sa vinník ani neprizná.

Účinne môžete havarijnú poistku nahradiť povinné zmluvné poistenie online s pripoistením napríklad proti vandalizmu a prírodným živlom. Počasie vie byť nevyspytateľné hlavne v lete, kedy hrozia búrky z tepla, silný vietor alebo krúpy.

Ak vám už pred cestou nezostáva čas na návštevu pobočky poisťovne, môžete si uzatvoriť pzp online spolu so všetkými pripoisteniami, ktoré sa vám na dlhé cesty budú hodiť.

Výber vhodného miesta

Výber správneho miesta na prespanie v aute má výrazný vplyv na to, ako dobre sa vyspíte. Najpohodlnejšie a najbezpečnejšie sú samozrejme autokempingy, v ktorých však nezažijete také dobrodružstvo ako na kopci za mestom.

Nie veľmi vhodné miesta na prenocovanie v aute sú veľké parkoviská hypermarketov, kde je už od rána čulý ruch. Lepšie sú menej frekventované miesta, napríklad na okraji obytných štvrtí alebo na parkoviskách pri turistických záchytných bodoch. Pozor však na parkovanie na súkromných pozemkoch a pred hotelmi a inými ubytovacími zariadeniami.

Vyhnite sa úplne opusteným miestam, ktoré sú v prípade núdze ďaleko od civilizácie. Auto, v ktorom spíte by rozhodne malo parkovať na rovine a pokiaľ možno v tieni.

Kde rozhodne nie

Vždy sa uistite, že je legálne spať v aute na mieste, ktoré ste si na prenocovanie vybrali. Okrem nocovania na súkromných pozemkoch, pred hotelmi, penziónmi a reštauráciami  je zakázané kempovať v prírodných rezerváciách, chránených oblastiach a kultúrnych pamiatkach. Oheň môžete rozkladať len na miestach na to vyhradených.

Prenocovať v národných parkoch a rezerváciach môžete v blízkosti horských chát a útulní. Tie sú však väčšinou na miestach, ktoré sú pre auto nedostupné alebo nie je autám povolený vjazd. Takže tento typ prenocovania je skôr vhodný pre nocľažníkov v stanoch.

 

 

 

 

 

You may also like