Na prvú plavbu loďou je ideálny katamarán

Na prvú plavbu loďou je ideálny katamarán

by spravca

Dovolenkové obdobie máme za sebou, ale niektorí ľudia už plánujú budúcoročnú. Takýto prístup nie je na škodu hlavne vtedy, keď sa chcete budúci rok plaviť po mori. Ponuka lepších plavidiel je v predstihu oveľa širšia. Ak pôjde o vašu prvú plavbu, ideálnou loďou je katamarán.

Prípravy na dovolenku na jachte

Keď sa chystáte na prvú dovolenku na jachte, nemusíte ihneď pozerať inzeráty jachty na predaj. Na internete nájdete agentúry, ktoré prenajímajú všetky typy lodí vrátane katamaránu. Možno vás zarazí, že katamarán je drahší ako jachta, ale cena je primeraná pohodliu počas plavby. Navyše sa na katamarán zmestí viac ľudí, takže vás konečná suma za dovolenku vyjde podobne ako plavba na jachte.

K prenájmu lode si musíte prirátať výdavky za palivo, poplatky v prístavoch a prenájom posádky. Skúseného skippera môžete nahradiť tak, že oslovíte priateľov a pozvete na plavbu človeka s povolením na kormidlovanie danej lode. Nejde o povolenie vodca malého plavidla, ale o kurz veliteľa rekreačného námorného plavidla.

Bezpečná a komfortná plavba

Katamarán je pre nováčikov skvelou voľbou z viacerých dôvodov. Prvým je stabilita. Ak si nie ste istí či by ste zvládli vlny na jachte, na katamaráne ich nebudete vôbec cítiť. Katamarán má dva trupy, ktoré hojdanie zmierňujú. Má tiež dva motory, takže ovládanie lode je jednoduchšie a plavba rýchlejšia. Katamarány sú perfektné lode nielen pre nováčikov, ale tiež pre rodiny s deťmi alebo pre početnú skupinu ľudí.

Počas plavby na katamaráne si všetci chvália hlavne pohodlie. Priestor v kajutách a na palube je oveľa väčší ako ponúkajú jachty. V kajutách nebudete mať pocit stiesnenosti a ako partia môžete využívať salónik. V salóniku sa dá dokonca prespať. Ďalší priestor vzniká na druhej palube katamaránu na tzv. flybridge. Ide vlastne o kapitánske stanovište, v ktorom je miesto na posedenie i pre pasažierov.

Rozšírené možnosti a výbava

Vďaka dvom motorom je plavba rýchlejšia i lacnejšia, ale viac zaplatíte za kotvenie. Katamarán zaberie miesto pre dve plachetnice. No na druhej strane sa dokážete s katamaránom dostať tam, kde by jachta nemala šancu vplávať. Ide o plytké zátoky a miesta pri pekných plážach. Nízky ponor dáva väčšie možnosti manévrovania.

Katamarány ako lode na predaj a prenájom sú oveľa lepšie vybavené ako plachetnice. Môžete si prenajať naozaj luxusné plavidlá, v ktorých nechýbajú klimatizované vnútorné priestory alebo jacuzzi na palube. Túžite po ešte väčšom luxuse a priestore? Poobhliadnite sa po lodiach s tromi trupmi, ktoré sa nazývajú trimarany.

 

 

 

You may also like