Snehové reťaze: Ako ich vybrať a ako použiť

Snehové reťaze: Ako ich vybrať a ako použiť

by spravca

Snehové reťaze sú užitočnou pomôckou pre zimnú jazdu, zvyšujú bezpečnosť a komfort jazdy na zasnežených alebo zľadovatených cestách. Snehové reťaze sa delia na dva základné typy: kovové a textilné. Pri výbere snehových reťazí je potrebné brať do úvahy niekoľko faktorov ako sú typ a veľkosť pneumatík, model a hmotnosť vozidla. Aký je postup výberu reťazí a ako sa používajú?

Ako vybrať správny typ a veľkosť snehových reťazí

Pri výbere snehových reťazí je potrebné brať do úvahy niekoľko faktorov. Medzi najdôležitejšie faktory výberu reťazí patria tieto parametre:

Veľkosť snehových reťazí

Skontrolujte typ a veľkosť pneumatík, ktoré máte na svojom vozidle. Tieto údaje nájdete na bočnej stene pneumatiky alebo v príručke vozidla. Typ a veľkosť pneumatík určujú veľkosť snehových reťazí. Príliš malé by mohli zničiť pneumatiky a príliš veľké nebudú účinné. Silné auto neznamená, že snehové reťaze nepotrebujete. Reťaz sa vyrábajú ako reťaze na suv 4×4 a dokonca na traktor.

Materiál snehových reťazí

Najviac využívanú sú kovové snehové reťaze, ktoré dlho vydržia, majú vysokú účinnosť na snehu u ľade. Kovové reťaze sú schválené a akceptované po celom svete. Ich náhradou v EU sú textilné snehové reťaz AutoSock. Mnohí motoristi ich uprednostnia kvôli skladnosti, rýchlej inštalácii a jednoduchej údržbe. Textilné reťaze je možné kúpiť pre SUV alebo offroad automobily a dokonca pre nákladné vozidlá.

Ako správne namontovať a používať snehové reťaze

Po výbere správneho typu a veľkosti snehových reťazí je dôležité vedieť, ako ich správne namontovať a používať. Nesprávna montáž alebo nevhodné použitie reťazí môže spôsobiť poškodenie pneumatík a znížiť ich účinnosť.

Pred montážou reťazí skontrolujte, či sú reťaze v dobrom stave bez poškodenia, trhlín alebo opotrebenia. Ak sú reťaze znečistené, očistite ich od snehu, ľadu, blata a iných nečistôt. Pri montáži reťazí dodržujte pokyny výrobcu, ktoré nájdete v balení reťazí a na webovej stránke výrobcu. Všeobecne platí, že reťaze sa montujú na hnaciu nápravu.  Ak máte pochybnosti, skontrolujte príručku vozidla, prípadne sa poraďte s odborníkom. Pri montáži reťazí sa uistite, že sú správne nasadené na pneumatiky. Nesmú sa uvoľňovať a byť previsnuté.

Pri používaní reťazí dodržujte pravidlá a dopravné značky, ktoré platia v krajine a regióne, kde sa nachádzate. Niektoré krajiny môžu mať povinné, no i dobrovoľné používanie reťazí v závislosti od počasia, ročného obdobia, typu cesty a stavu vozovky. Počas jazdy so snehovými reťazami jazdite pomaly, maximálne 50 km/h. Vyhýbajte sa náhlej zmene smeru a prudkému brzdeniu. Nikdy nejazdite s reťazami, ak nie je na vozovke sneh alebo ľad. Takouto jazdou môžete zničiť drahé i najlacnejšie pneumatiky, disky a dokonca vozovku. Pri používaní reťazí pravidelne kontrolujte ich stav a napätie, a ak je to potrebné, dajte ich opraviť alebo staré reťaze vymeňte za nové.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

You may also like