Ako vybrať kozmetiku na akné?

Ako vybrať kozmetiku na akné?

by spravca

Pri akomkoľvek kožnom probléme je dôležité vybrať si správnu kozmetiku. V opačnom prípade môžete ochorenie ešte zhoršiť. Najlepšie je vybrať si vhodnú kozmetiku podľa typu pleti. Najrozšírenejším kožným ochorením je akné, pre ktoré je typická mastná pleť. Preto by ste si mali vyberať len produkty, ktoré sú určené na mastnú až aknóznu pleť.

Kozmetika na aknóznu pleť

Biele pupáčky, čierne bodky alebo červené zapálené uzlíky na pokožke sú rôzne formy akné. Ak chcete tieto prejavy zmierniť a minimalizovať mali by ste klásť dôraz na dôkladnú starostlivosť o pleť. Každá chyba v starostlivosti o pleť sa vám môže vypomstiť novým bielym pupáčikom či lesklejšou mastnejšou pleťou. Na čo sa zamerať pri výbere vhodnej kozmetiky na akné?

  • Nekomedogénne – v prvom rade si vyberajte kozmetické produkty, ktoré neupchávajú póry. Označené sú ako nekomedogénne. Sérum, gél alebo krém na akné kožné póry neupchávajú. Ak nápis nekomedogénne na produkte nenájdete mal by obsahovať aspoň popis, že je vhodný na mastnú alebo aknóznu pleť.
  • Aktívne látky – všímajte si zloženie produktov. Každá aktívna látka má iné účinky. V prípade aknóznej pleti sa zamerajte na kozmetiku, ktorá obsahuje retinoidy, kyselinu salicylovú alebo benzoylperoxid. Tieto látky majú protizápalové a antibakteriálne účinky. Niektoré z nich môžu aj zmierňovať tvorbu kožného mazu.

Čomu sa vyhnúť pri aknóznej pleti

Niektorým typom kozmetických produktov pri problémoch s akné by ste sa mali určite vyhnúť. Ich používanie môže ochorenie ešte zhoršiť.

  • Alkohol – pri starostlivosti o aknóznu pleť sa vyhnite kozmetike s alkoholom. Alkohol pokožku vysušuje. Ak je pokožka dehydratovaná snaží sa zabrániť ďalšej strate vlhkosti zvýšenou tvorbou kožného mazu.
  • Olej – ak sa v kozmetike nachádzajú oleje nepoužívajte ju. Olej v produkte môže upchávať póry, ktoré sa už aj bez toho upchávajú kožným mazom a odumretými kožnými bunkami.
  • Farbivá, vône – farbivá a vône v kozmetike majú zväčša syntetický pôvod a môžu pokožku dráždiť. Zamerajte sa skôr na produkty, ktoré sú bez parfumácie alebo obsahujú len prírodné arómy a farbivá.

You may also like