Nie vždy je lamelový rošt najlepšou voľbou

Nie vždy je lamelový rošt najlepšou voľbou

by spravca

Rošty na posteľ sú často spomínanou témou v súvislosti s kúpou matracov či postele. Niekto rošty podceňuje a iný nevie, aký typ roštu kúpiť. Najčastejšou voľbou býva lamelový rošt. Je pravda, že ide o kvalitný typ roštu, ale nie vždy je najvhodnejším variantom. K akému matracu sa lamelový rošt hodí a ako vybrať dobrý rošt?

Prečo potrebuje matrac rošt

Ak sa zamyslíte nad tým, prečo musí byť rošt súčasťou postele, predstavíte si, že bez roštu by matrac nedržal v ráme. Je pravda, že rošt je hlavne oporou pre matrac. Tým to však nekončí. Rošty na posteľ sú pre matrace veľmi dôležité. Vďaka dobrému roštu vám matrac dlho vydrží ako nový.

Rošty na posteľ matrac podporujú a pomáhajú mu rovnomerne rozložiť váhu tela na povrch matraca. Matrac si dlhšie udrží tvar bez tvorby preležaných miest. Podľa testov rošty predĺžia životnosť matraca až o tretinu. Veľmi dôležité je tiež to, že rošt umožňuje matracu dýchať. Pod matracom vytvára cirkuláciu vzduchu. Matrac nevlhne a neusádza sa v ňom prach.

Ako vybrať lamelový rošt

Lamelové rošty sa vyrábajú s rôznym počtom lamiel. Rošty, ktoré majú menej ako 28 lamiel nekupujte. Čím viac lamiel rošt má, tým lepšie podporí matrac. Pri výbere roštu si všímajte, ako sú lamely uchytené k rámu. Uchytenie nad rámom umožňuje lamelám lepšie pruženie. Lamely sa vďaka tomuto uchyteniu otáčajú vždy, keď meníte polohu spánku.

Túžite po najvyššom komforte v posteli? Kúpte si vzdušné paplóny, anatomický vankúš a lamelový rošt s možnosťou polohovania. Polohovanie vám umožní v posteli čítať knihu alebo si vyložiť nohy po únavnom dni v práci. Polohovanie môže byť manuálne i motorové.

Lamelový rošt a materiál matraca

Lamelový rošt

Lamelové rošty sú vhodné ako podklad pod matrace, ktoré nie sú sami o sebe veľmi pružné. Znamená to, že lamelový rošt kombinujte s penovými a latexovými matracmi. Na matraci sa vám bude lepšie spať a váha tela sa správne rozloží po celom matraci.

Latkový rošt

Okrem lamelových roštov sú k mnohým typom matracov vhodné aj rošty latkové. Podobajú sa lamelovým, ale latky sú pevne prichytené k rámu. Je zrejmé, že pevné prichytenie neumožňuje latkám sa hýbať a dodať matracu pruženie. Preto sú latkové rošty vhodné ako podklad pod pružné matrace. Konkrétne ide o matrace taštičkové a s rôznymi typmi pružín.

Pevná doska radšej nie

Nech už si vyberiete latkový alebo lamelový rošt podľa druhu matraca, vždy získate podklad, ktorý matrac chráni. Pevná doska bez medzier nie je pre matrace dobrou voľbou hlavne z hygienických dôvodov. Matrac nemá možnosť odvádzať vlhkosť, môžu sa v ňom tvoriť plesne alebo sa v matraci začnú usádzať alergény.

 

 

 

You may also like