Prečo sa oplatí investovať do ošetrenia na dentálnej hygiene?

Prečo sa oplatí investovať do ošetrenia na dentálnej hygiene?

by spravca

V prípade zubov platí zdravie rovná sa krása. Precízna domáca ústna hygiena, pravidelné preventívne prehliadky u zubného lekára a dnes aj dve návštevy ordinácie dentálnej hygieny. Čo vás tam čaká, aký prínos to pre vaše zuby bude mať a za aké estetické výkony si môžete priplatiť?

Často sa stáva, že ste na dentálnu hygienu odkázaní zubným lekárom. Je to preto, že zubní lekári nemajú veľa času na to, aby vykonávali úkony, ktoré zvládnu dentálne hygieničky.

Odstránenie zubného kameňa a leštenie zubov

Pravidelnými úkonmi, ktoré je potrebné absolvovať každého pol roka, je odstránenie zubného kameňa a leštenie zubov. Zubný kameň vzniká mineralizáciou neodstráneného zubného povlaku. Aj keď čistíme zuby precízne každý deň dvakrát, stane sa, že v niektorých miestach sa aj tak väčšie či menšie množstvo kameňa vytvorí. Prečo je potrebné zubný kameň odstraňovať? Jeho dlhodobé pôsobenie môže mať na svedomí vznik zápalu ďasien. Zubný kameň sa odstraňuje pomocou ultrazvukového prístroja a ručnými nástrojmi.

Leštenie zubov alebo pieskovanie sa vykonáva pre odstránenie povrchových pigmentácií, ktoré sa na zuboch usadzujú. Používa sa na to buď jemná pasta a leštiaca kefka alebo metóda air-flow (tzv. pieskovanie), ktorá pracuje na systéme prúdu vody a jemného piesku. Zuby je po oboch týchto metódach nutné vyhladiť, ale nezostala sklovina hrubá a nemala väčšie sklony na usadzovanie ďalších pigmentácií.

Správna domáca starostlivosť

Aby ste stav, do ktorého zuby uvedie dentálna hygienička, udržali čo najdlhšie, je potrebné dodržiavať správnu domácu ústnu hygienu. Na prvom sedení vám hygienička vysvetlí, ako si zuby správne čistiť, odporučí vhodnú veľkosť medzizubných kefiek a ukáže ich používanie. Pre čo najlepšie výsledky je potrebné pokyny dodržiavať, čistiť zuby dvakrát denne a medzizubnú kefku používať vždy pri večernom čistení.

Za čo si môžete priplatiť?

Pokiaľ si na vzhľade i zdraví zubov zakladáte viac, môžete si u dentálnej hygieničky nejaké ďalšie služby dohodnúť. Tou najobľúbenejšou je bielenie zubov. Dnes sa najčastejšie pristupuje ku kombinovanej metóde bielenia – 14 dní bielite doma a 15. deň podstúpite bielenie v ordinácii. Samozrejme môžete absolvovať iba domáce alebo iba ordinačné bielenie. Vhodnú metódu práve pre vás vyberiete spoločne podľa miery zafarbenia chrupu.

Máte citlivé zubné krčky? V niektorých ordináciách dentálnej hygieny máte možnosť nechať si krčky zubov prekryť špeciálnym lakom. Nie je to definitívne riešenie citlivosti, ale obvykle to minimálne na tri mesiace od tých najväčších bolestí uľaví.

Biele fliačky na zuboch nevyzerajú dobre. Pokiaľ to nie sú demineralizácie – to dentálna hygienička spozná – môžu byť tieto škvrny spôsobené napríklad aj liekmi, ktoré ste v detstve užívali. Úplne zbaviť sa ich nedá, ale ich viditeľnosť sa špeciálnym zákrokom dá zmierniť, respektíve sa zníži kontrast medzi odtieňom vášho zuba a výrazných bielych škvrniek.

Na niektoré ošetrenia vám prispeje poisťovňa

Práve preto, že má dentálna hygiena aj zásadný vplyv na zdravie zubov, prispievajú často zdravotné poisťovne na základné ošetrenie – odstránenie zubného kameňa, leštenie zubov a inštruktáž domácej hygieny. Príspevky sú v rôznej výške, záleží, akú poisťovňu máte. Na dentálnu hygienu stačí dochádzať dvakrát do roka. Odmenou vám budú zuby bez kameňa a pigmentácií. A to stojí za to.

Autor: www.nazuby.eu

You may also like