5 vecí, bez ktorých sa v horách nezaobídete

5 vecí, bez ktorých sa v horách nezaobídete

by spravca

Prechádzky po okolí alebo v blízkom lese nie sú to isté ako vysokohorská turistika. Väčšina ľudí najskôr nájde zaľúbenie v spomínaných prechádzkach a neskôr zatúži po skutočnej turistike s batohom na chrbte. Do batoha je nutné si pribaliť zopár vecí, ktoré sa vám zídu počas nečakaných situácií alebo vám spríjemnia celodennú túru. Okrem pobalených vecí je dôležité aj oblečenie. Čo všetko budete počas vysokohorskej túry potrebovať?

1. Oblečenie a obuv určené do hôr

Do hôr sa nemôžete vybrať v klasickom tričku a plátenných topánkach. Ak to s turistickou myslíte skutočne vážne, tak si kúpte kvalitné turistické topánky, bavlnené tričko, funkčnú bielizeň, odolné nohavice a nepremokavú bundu. Tieto veci sú základom šatníka každého turistu. Pánska i dámska turistická obuv a outdoorové oblečenie sú nepremokavé, odolné voči pretrhnutiu a prispôsobené k odvodu vlhkosti z tela. Nielen turistická obuv vám pomôže pri každom kroku. Turistické palice vám budú oporou, podporia správne držanie tela a zároveň vám pomôžu pri túre vydať viac energie. Nezabudnite ani na pokrývku hlavy a slnečné okuliare.

2. Turistický batoh

Všetky potrebné veci zbalíte do turistického batoha. Jeho objem by sa mal pohybovať okolo 30 l. Väčšie batohy sú určené na niekoľkodňové pobyty v lese. Batoh musí byť podobne ako oblečenie nepremokavý. Okrem hlavného úložného priestoru sú praktické rôzne malé vrecká a pútka. Všetky popruhy – bedrové, prsné i ramenné, musia byť polstrované. Zadná časť batoha by mala dobre odvádzať vlhkosť.

3. Jedlo a pitie

Bez dostatku tekutín nebudete mať energiu na ťažký výstup. Začne vás bolieť hlava a budete malátni. Minimum pre dospelého človeka je 2,5 l tekutín na deň. Z jedla si zabaľte také potraviny, ktoré sa na slnku nekazia. Rýchlu energiu vám dodajú energetické tyčinky či hroznový cukor.

4. Kozmetika

Do hôr sa nejdete ukazovať, ale nejakú tú kozmetiku budete potrebovať. V lete ide samozrejme o opaľovací krém a ochranný balzam na pery. Veľkým pomocníkom je repelent voči otravnému hmyzukomárom. Nájdite si v batohu miesto aj pre malú cestovnú lekárničku.

5. Orientačné pomôcky

V súčasnosti sa všetci ľudia spoliehajú na mobilné telefóny. Hlboko v horách môžete signál stratiť alebo sa vám telefón vybije. Ak chcete používať mapy v mobile, je lepšie si stiahnuť offline turistické mapy.  Pre prípad núdze vám odporúčame investovať do turistickej mapy okolia a do kompasu. Hodiť sa vám môže aj signalizačná píšťalka a malá baterka.

 

 

You may also like