Plynové vykurovanie

Ťažká voľba spôsobu vykurovania domova

by spravca

Plynové vykurovanie má mnoho priaznivcov. Perspektíva vlastniť kotol, ktorý je úplne bezúdržbové zariadenie, sa zdá byť veľmi lákavá. Keďže však v našich klimatických podmienkach tvoria náklady na vykurovanie budovy značnú časť výdavkov spojených s prevádzkou domu, skutočnosť je trochu zložitejšia. Čo potrebujete vedieť o vykurovaní plynom? Ako naplánovať takúto inštaláciu?

Pri výbere projektu domu venujte pozornosť typu vykurovania, ktoré projektant plánuje. Najčastejšie tento výber súvisí s technológiou výstavby, pretože izolácia budovy má veľký význam pre účinnosť systémov. Na výber spôsobu vykurovania má veľký vplyv aj miestny územný plán alebo územné rozhodnutie, ako aj iné miestne zákony, napríklad uznesenia proti smogu.

Ako začať s výberom správneho spôsobu vykurovania?

Plynové vykurovanie v domácnostiach si vyžaduje pripojenie k budove a inštaláciu vhodného kotla vo vnútri. Na výber máte napríklad vykurovanie zemným plynom. V takom prípade je potrebné zriadiť plynovú prípojku a podpísať zmluvu o dodávke paliva s plynárenskou spoločnosťou. Ak nie je možné pripojiť zariadenie na plynovod, môžete svoj dom vykurovať pomocou LPG ,ktorý sa skladuje na pozemku v špeciálnom zásobníku.

Plynové vykurovanie

Ohrievanie kvapalným plynom zahŕňa rôzne systémy ústredného kúrenia. Najobľúbenejšie je plynové ústredné kúrenie ,kde  sú vtedy zdrojom tepla vodou plnené radiátory ,alebo podlahové a stropné inštalácie. Alternatívou je plynové vykurovanie, ktoré spočíva v priamom vháňaní horúceho vzduchu do miestností cez špeciálne otvory v stenách.

Moderné ohrievanie kvapalným plynom si nevyžaduje samostatnú miestnosť v budove  určenú pre kotolňu. Plynový kotol s výkonom do 30 kW možno nainštalovať v kuchyni, kúpeľni, na chodbe alebo aj v garáži. Navyše je prakticky bezúdržbový ,kde ho stačí len správne naprogramovať a raz ročne vykonať servis.

Medzi hlavné výhody plynových vykurovacích systémov patrí ich účinnosť, najmä pri kondenzačných kotloch, nízka škodlivosť pre zdravie a životné prostredie, nie je potrebné zriadiť miestnosť pre kotolňu a v neposlednom rade možnosť používať jednu pec na vykurovanie domu a ohrev úžitkovej vody zároveň.

You may also like