V dnešnej dobe elektrifikácie a automatizácie priemyslu sa na elektromotory kladú čoraz náročnejšie požiadavky. V tomto článku vám ukážeme niekoľko hlavných výhod, ktoré prinášajú asynchrónne elektromotory.
Už samotný názov „asynchrónne elektromotory“ dokáže čo-to napovedať o ich princípe činnosti, respektíve konštrukcii. V aktuálnej dobe sa totiž najčastejšie stretávame s dvomi typmi elektromotorov – synchrónnymi a asynchrónnymi. Základných rozdiel medzi nimi spočíva v princípe činnosti. Synchrónne elektromotory majú z elektrickej siete napájaný tak stator, ako aj rotor. Je zrejmé, že táto konštrukcia bude o niečo zložitejšia, na druhej strane je však priestorovo menej náročná a z menších elektromotorov viete získať veľmi vysoké krútiace momenty. Asynchrónne elektromotory majú zo siete napájaný len stator, ich konštrukcia je tak výrazne jednoduchšia. Kvôli tejto špecifickej konštrukcii je však potrebná väčšia plocha jednotlivých komponentov, asynchrónne motory sú tak v porovnaní so synchrónnymi o niečo väčšie a ťažšie, predovšetkým vtedy, keď je od nich vyžadovaný veľký krútiaci moment.
Dlhá životnosť bez údržby
Asynchrónne motory potešia veľmi dlhou životnosťou bez akejkoľvek údržby. Práve preto sú tak obľúbeným riešením prakticky vo všetkých druhoch priemyslu a služieb. Hodia sa na pohon rôznych dopravníkov, čerpadiel, kompresorov, zdvihákov, ale aj ďalších zariadení, pri ktorých sa často vyžaduje vysoký krútiaci moment. Asynchrónne elektromotory sa totiž vyrábajú v rôznych veľkostiach a výkonových verziách, rýchlo tak nájdete motor, ktorý sa presne hodí na vaše využitie. Keďže pri asynchrónnych motoroch nie je potrebná pravidelná údržba, môžu slúžiť aj v náročnejších konštrukciách so zhoršeným prístupom.
Ak vyberáte elektromotor, odporúčame zamerať sa na kvalitu. Jedine tak bude daný motor plniť svoj účel dlhodobo bez akýchkoľvek ťažkostí, nehovoriac o záruke vysokej efektivity prevádzky. Kvalitné motory zoženiete napríklad v ponuke slovenského dodávateľa OSA Žilina.