Čo je spánková paralýza, aké sú jej príčiny a ako proti nej bojovať?

Čo je spánková paralýza, aké sú jej príčiny a ako proti nej bojovať?

by spravca

Stalo sa vám niekedy, že ste sa uprostred noci zobudili, videli pred sebou postavu, počuli strašidelné zvuky alebo cítili na hrudi tlak? Pravdepodobne ste zažili spánkovú paralýzu. Spánková paralýza nie je žiadnou novinkou ani problémom modernej doby, a preto je pre mnohých ľudí veľkým strašiakom. Aké sú jej príznaky, príčiny a ako proti nej bojovať?

Čo je spánková paralýza?

Spánková paralýza je stav, pri ktorom sa dostavuje pocit znehybnenia celého tela. Ľudia, ktorí ju zažívajú, sa nemôžu pohnúť ani zakričať, napriek tomu, že sa snažia. Najčastejšie k nej dochádza medzi fázami bdelosti a spánku. Zvyčajne sa vyskytuje pri zaspávaní, krátko po zaspatí alebo pri prebúdzaní.

Spánková paralýza môže sprevádzať aj iné poruchy spánku ako je narkolepsia. Narkolepsia je silná potreba spánku spôsobená problémom so schopnosťou mozgu regulovať spánok.

I keď spánková paralýza nie je život ohrozujúci stav, môže vyvolať úzkosť, intenzívny strach, niekedy aj halucinácie.

Kedy zvyčajne nastáva spánková paralýza?

Spánková paralýza sa zvyčajne vyskytuje v jednom z dvoch prípadov. Ak k nemu dôjde počas zaspávania, nazýva sa hypnagogická (predormitálna) spánková paralýza. Ak nastane, keď sa prebúdzate, nazýva sa hypnopompická (postdormitálna) spánková paralýza.

Prečo vzniká počas zaspávania?

Keď zaspávate, telo sa pomaly uvoľňuje. Tieto zmeny si nezvykneme uvedomiť ani všímať, najmä pri silnej únave, prepracovanosti alebo nadmernom strese. Ak ste pri zaspávaní pri vedomí, môžete si všimnúť, že sa nemôžete hýbať ani rozprávať. Epizódy spánkovej paralýzy trvajú zvyčajne od niekoľkých sekúnd do niekoľkých minút.

Počas spánku sa v tele strieda cyklus REM spánku (rýchly pohyb očí) a NREM spánku. Jeden cyklus REM a NREM spánku trvá približne 90 minút. NREM spánok nastáva ako prvý a zaberá až 75 % celkového času spánku. Počas NREM fázy sa vaše telo uvoľňuje a regeneruje.

Na konci NREM sa váš spánok posunie do REM. Vtedy sa oči rýchlo pohybujú, snívame, ale zvyšok tela zostáva uvoľnený. Vaše svaly sú počas REM spánku nehybné. Ak si to uvedomíte skôr, ako sa skončí cyklus REM, opäť si môžete všimnúť, že sa chvíľu nebudete môcť hýbať ani hovoriť.

U koho sa vyskytuje spánková paralýza?

Spánková paralýza môže postihnúť deti aj dospelých. Najčastejšie je zaznamenaná v období dospievania, avšak vyskytuje sa v akomkoľvek veku. Niektoré skupiny sú vystavené vyššiemu riziku ako ostatné. Ide o ľudí trpiacich poruchami úzkosti, silnou depresiou, problémami s nespavosťou alebo bipolárnou poruchou alebo posttraumatickou stresovou poruchou. Často sa vyskytuje aj u študentov alebo u ľudí, ktorí pracujú na zmeny.

Typy spánkovej paralýzy

Spánková paralýza je vo všeobecnosti klasifikovaná podľa jej opakovania/frekvencie a súčasného výskytu s narkolepsiou, neurologickou poruchou spánku, ktorá spôsobuje neschopnosť regulovať cykly spánku a bdenia. Delí sa na:

  • Izolovaná spánková paralýza: epizódy nesúvisiace s akoukoľvek poruchou spánku alebo zdravotným problémom spánkovej paralýzy, človeka môže postihnúť len raz alebo zopárkrát v živote, pričom trvá krátko – zväčša 1 minútu
  • Opakujúca spánková paralýza: viacnásobné a opakujúce sa epizódy, často po celú dobu života, môže trvať dlhšie ako jednu hodinu
  • Opakujúca izolovaná spánková paralýza (RISP): kombinácia vyššie uvedených, viacnásobné epizódy v priebehu času, ktoré nesúvisia narkolepsiou, ide o zriedkavý typ, vyskytuje sa u menej ako 0,5 % ľudí

Príznaky

Hlavným príznakom spánkovej paralýzy je neschopnosť hýbať sa buď počas zaspávania, alebo počas prebúdzania. Môžete mať pocit, akoby vás niečo tlačilo, že niekto alebo niečo je v miestnosti alebo môžete pociťovať strach.

Počas týchto epizód však môžu ľudia pociťovať ďalšie príznaky vrátane:

  • Neschopnosť rozprávať
  • Ťažkosti s dýchaním
  • Halucinácie
  • Potenie
  • Panika
  • Bolesť svalov a hlavy
  • Bezmocnosť
  • Pocit tlaku na hrudi

Epizódy sa zvyčajne končia samy od seba alebo keď sa vás iná osoba dotkne alebo s vami pohne.

Príčiny

Príčiny spánkovej paralýzy môže byť ťažké presne určiť, pretože zatiaľ nebolo detailne a úplne preskúmaná. Medzi faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko spánkovej paralýzy, patria:

  • Nepravidelný spánok a nesprávna spánková hygiena
  • Práca na zmeny
  • Narkolepsia
  • Depresie, migrény, úzkosť
  • Nočné kŕče v nohách
  • Hypertenzia
  • Poruchy úzkosti
  • Stres
  • Bipolárna porucha
  • Spanie na chrbte

Často sa objavuje aj u ľudí, ktorí sú závislí na alkohole, užívajú psychotropné látky alebo iné typy silných liekov.

Ako je spánková paralýza diagnostikovaná?

Ak sa pri zaspávaní alebo prebúdzaní nemôžete hýbať alebo hovoriť niekoľko sekúnd či minút, je pravdepodobné, že ste zažili izolovanú opakujúcu sa spánkovú paralýzu. Nemusíte sa však obávať. Tento stav zvyčajne nie je potrebné liečiť.

Ak však zažívate opakujúcu sa paralýzu spánku, ktorá vám spôsobuje úzkosť, stres alebo ovplyvňuje kvalitu života, vyhľadajte lekársku pomoc.

Na diagnostiku spánkovej paralýzy nie sú potrebné žiadne lekárske vyšetrenia. Váš lekár posúdi symptómy, opýta sa vás na váš spánok, môže vás požiadať, aby ste si viedli spánkový denník, ktorý dokumentuje vaše skúsenosti počas epizód spánkovej paralýzy. Po diagnostike a po konzultácii s odborníkmi vám navrhne spôsob liečby.

Ako sa zobudiť?

Zo spánkovej paralýzy sa človek prebudí prirodzene. Aj keď táto udalosť môže byť desivá, časom prejde. Neexistuje žiadny spôsob, ako môže človek prinútiť svoje telo, aby sa dostalo zo stavu paralýzy.

Ak sa prebudíte na spánkovú paralýzu, väčšinou ste dezorientovaní a nechápete, čo sa deje. Snažte sa zachovať pokoj a nepanikáriť. Odporúča sa upokojiť a snažiť sa myslieť na to, aby ste pohli prstom na ruke alebo nohe.

Ak opakovanou spánkovou paralýzou trpíte často, naučte sa správne dýchať. Hlboké nádychy a výdychy môžu zmierniť záchvaty paniky a obnoviť kontrolu nad celým telom.spánková paralýza

Ako liečiť spánkovú paralýzu?

Príznaky spánkovej paralýzy zvyčajne vymiznú v priebehu niekoľkých minút a nespôsobujú žiadne trvalé fyzické účinky ani traumu. Táto skúsenosť však môže byť dosť znepokojujúca a desivá. Ak sa spánková paralýza vyskytuje izolovane, zvyčajne si nevyžaduje liečbu. Tí, ktorí majú aj príznaky narkolepsie, by sa mali poradiť s lekárom.

Pri tejto štúdii vám umiestnia elektródy na bradu, pokožku hlavy a na vonkajší okraj očných viečok. Elektródy merajú mozgové vlny a elektrickú aktivitu vo vašich svaloch. Lekár tiež monitoruje dýchanie a srdcovú frekvenciu. V niektorých prípadoch sa používa kamera, ktorá zaznamenáva vaše pohyby počas spánku.

Lekár vám taktiež môže predpísať určité lieky, ktoré vám pomôžu zvládnuť spánkovú paralýzu, ak je základnou príčinou narkolepsia.

Väčšina ľudí, ktorí si vyskúšali tento nepríjemný stav na vlastnej koži, nepotrebuje liečbu. Samozrejme, sú aj výnimky, ktoré treba prehodnotiť. Ako teda môžete zabrániť budúcim epizódam spánkovej paralýzy? Existujú kroky, ktoré môžete podniknúť na zníženie rizika. Jedným z najlepších spôsobov, ako sa vyhnúť spánkovej paralýze, je zlepšiť kvalitu spánku.

Prevencia spánkovej paralýzy

Príznaky alebo frekvenciu epizód môžete minimalizovať niekoľkými jednoduchými zmenami životného štýlu.

​Spánková hygiena

Zvládanie stresu, udržiavanie pravidelného režimu spánku a dodržiavanie dobrých spánkových návykov môže znížiť pravdepodobnosť spánkovej paralýzy. Stratégie na zlepšenie spánkovej hygieny zahŕňajú:

  • Zabezpečenie 6-9 hodín spánku za noc
  • Udržiavanie konzistentného času spánku a vstávania
  • Nepoužívať elektronické zariadenia vyžarujúce modré svetlo a môžu negatívne ovplyvniť proces zaspávania a kvalitu spánku
  • Udržiavanie tmavej, chladnej teploty v spálni
  • Nejedenie ťažkých jedál a jesť do 2 hodín pred spaním
  • Obmedzenie pitia alkoholu alebo kofeínových produktov
  • Vybavte vašu postel tým najlepším matracom a vankúšom pre vaše potreby
  • Relaxujte pred spaním kúpaním, čítaním alebo počúvaním upokojujúcej hudby
  • Doprajte si dostatočný odpočinok
  • Poznajte vedľajšie účinky a interakcie rôznych liekov
  • Užívanie minimálneho počtu liekov
  • Pravidelný pohyb denne, ale minimálne do 2 hodín pred spaním
  • Spálňu používajte iba na spánok a intimitu

„Spánok“ z druhej strany: Pozrite si zaujímavé inšpirácie na nezabudnuteľnú noc so svojím partnerom.

Zdravé spánkové návyky nie sú potrebné iba pre zvládanie spánkovej paralýzy, ale aj pre celkové zdravie a pohodu. Pretrvávajúci stres a narušenie spánkového cyklu môžu mať vážne zdravotné dôsledky.

Na paralýzu sú viac náchylnejšie osoby, ktoré zaspávajú na chrbte. Skúste teda zmeniť polohu a spať radšej na boku alebo na bruchu.

Doplnky stravy

Optimalizovať spánkový proces môžete tiež vhodnými doplnkami stravy, ako sú napríklad magnézium alebo populárnym a dnes obľúbeným CBD olejom.

Terapia a poradenstvo

V extrémnych prípadoch môže byť nevyhnutná návšteva neurológa alebo psychiatra, alebo sa obrátiť na spánkové poradenstvo.

Kognitívno-behaviorálna terapia (CBT) môže tiež pomôcť ľuďom zaviesť určité mechanizmy na zvládanie epizód spánkovej paralýzy a riešiť základné príčiny ako je nespavosť a zlé spánkové návyky.

Mnoho ľudí zažije spánkovú paralýzu len raz alebo dvakrát v živote. Spánková paralýza nie je zdravotne závadná, no nepochybne sa radí medzi desivé skúsenosti. Ak máte nedostatok spánku a spánková paralýza pretrváva, máte z nej strach a pociťujete úzkosť, mali by ste to prediskutovať so svojím lekárom.

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

 

 

Obrazky:

https://unsplash.com/photos/DIBwWsoshGE

https://unsplash.com/photos/L7JGC_bgWyU

 

You may also like