Micelárne čistiace produkty v posledných rokoch rozčerili pomerne stojaté vody kozmetického priemyslu a ich popularita konštantne rastie. Čoraz viac zákazníkov, respektíve zákazníčok, sa necháva unášať na vlnách pozoruhodných a rôznorodých výhod týchto prostriedkov. Ak micelárnu vodu poznáte a svojho času ste ju neveriacky odložili nabok, už zajtra po nej možno so záujmu opäť siahnete, ak ste to už, pravda, neurobili dávnejšie.
Pre mnohé dievčatá, ženy a dámy je však pojem „micelárna voda“ doteraz neznámy a možno aj málo atraktívny. Netreba sa však nechať zmiasť slovíčkami, micelárne čistiace prostriedky by ste určite nemali zatracovať. Ide totiž o skvelé a až prekvapivo účinné čistidlá pleti.
Prečo by vás micelárna čistiaca voda mala zaujímať?
Tých dôvodov je niekoľko. Micelárna voda dokáže účinné odstrániť nečistotu z tváre, niektoré druhy dokonca aj tvrdohlavý make-up či vodotesnú riasenku bez toho, aby za sebou zanechali mastný film na pokožke.
Medzi plusy musíme zarátať tiež fakt, že tieto prípravky sú vyrobené z veľmi jemných ingrediencií, ktoré skvele hydratujú a účinné pôsobia aj na suchú a citlivú pokožku. Nevyžaduje sa žiadna voda alebo oplachovanie, pokožka ostáva jemná, pružná a samozrejme čistá, po napätí a suchosti ani stopy. Veľkým pozitívom prípravku je jeho protizápalový účinok a schopnosť zvyšovať pH pokožky, rovnako ako zvyšovanie účinnosti vstrebávania kozmetických výrobkov aplikovaných priamo po použití micelárnej vody (myslíme najmä na séra a zvlhčovadlá, hoci niektorým ženám postačí už hydratácia, ktorú dodá micelárna voda). Micelárnu vodu tak môže smelo zaradiť ku kozmetike na problematickú pleť.
Čo sú to tie micely?
Micelárna voda teda plní niekoľko úloh – pôsobí ako odstraňovač make-upu a pleť nie len čistí, ale aj hydratuje. Čas, ktorý venujete rutinnej starostlivosti o pleť, sa tak s micelárnou vodou môže významne skrátiť.
Viackrát sme spomenuli slovo micelárna, bolo by teda dobré vysvetliť jeho význam, respektíve význam micel. Jedná sa o zhluky molekúl povrchovo aktívnej látky, ktoré sa nachádzajú v kvapalnom roztoku. Každá molekula sa skladá z hydrofilnej a hydrofóbnej, vodu odpudzujúcej časti. Keď sa veľmi veľa povrchovo aktívnych látok ocitne vo vodnom roztoku, začnú sa zoraďovať do malých guľôčok – micel. Hydrofilné látky majú tendenciu smerovať k molekulám vody, zatiaľ čo hydrofóbne sa zhromažďujú čo najďalej od nich.
Čistenie pleti micelárnou vodou
Micelárny prípravok sa dá aplikovať priamo na pleť, prípadne na bavlnenú podložku a následne na tvár. Nie je potrebné žiadne drsné trenie ani šúchanie, pretože micely nečistotu z povrchu tváre akoby nadvihnú a uzavrú do seba, a v rámci dokončenia čistiaceho procesu teda stačí už len jemne zotrieť účinnú látku z pleti pomocou bavlnenej handričky či tampónu. Micelárna voda nenarušuje fyziologickú rovnováhu pokožky, takže je skvelou alternatívou voči iným, agresívnejším a mnohokrát aj menej účinným prostriedkom.