Chytiť kliešťa rozhodne nie je žiadna príjemná situácia, o ktorej by sa vám chcelo rozprávať. Tieto malé parazity sa vyskytujú najmä v období leta a na jeseň, no nie je nič nezvyčajné, keď vás postretnú počas zimy.
Mať kliešťa je skutočne nebezpečné a rozhodne to treba riešiť čím skôr. Ak by bol prisatý dlhodobo, mohlo by to viesť ku rôznym zdravotným komplikáciám a ku vzniku ochorení rôzneho druhu. Preto, hneď ako na sebe spozorujete kliešťa, riešte to čím skôr.
Základom všetkého je vhodná prevencia. To znamená, že by ste sa mali vybaviť kvalitným repelentom. Ten si môžete zaobstarať, napríklad, v lekárni. Neváhajte investovať do vyššej kvality. Tá sa totiž následne odzrkadlí na účinkoch daného repelentu, ktoré budú zaručene kvalitné. Okrem iného, po každej prechádzke by ste sa mali dôkladne prezrieť, či náhodou nemáte kliešťa. Nezaberie vám to viac, ako pár minút a rozhodne sa to oplatí. Môžete tak vopred predísť rôznym komplikáciám.
Taktiež je vhodné, aby ste sa vyhýbali oblastiam, kde je zvýšený výskyt kliešťov. Vo všeobecnosti platí, že sa vyskytujú najmä v oblastiach, kde je vysoká tráva. Samozrejme, objaviť sa môžu aj na iných miestach, preto by ste mali byť čo najviac obozretní.
Zachovajte si chladnú hlavu
V prvom rade je dôležité, že ak na sebe aj spozorujete kliešťa, mali by ste zachovať kľud. Samozrejme, ľahko sa nám to povie, no rozhodne sa nemáte čoho báť. Postup, ako vybrať kliešťa je jednoduchý a zvládne ho každý. Okrem iného, nebudete prví ani poslední, kto natrafil na kliešťa. S panikou rozhodne nič nevyriešite, preto buďte trpezliví, zachovajte si pokoj a chladnú hlavu. Všetko sa dá vyriešiť, len musíte byť pokojní.
Začnite dezinfekciou
Pred vybratím kliešťa by ste si mali dôkladne umyť ruky mydlom. Následne nezabúdajte na dezinfekciu miesta, kde máte kliešťa. Všetko by malo byť totiž vydezinfikované a čo najviac sterilné, aby nedošlo ku kontaminácii. Používajte kvalitné dezinfekčné prostriedky, ktoré sú čo najviac účinné. Dezinfekcia je totiž základom pri vyberaní kliešťa, keďže ide o parazita, ktorý potencionálne môže prenášať ochorenia.
Pripravte si potrebné nástroje
Pri vyberaní kliešťa by ste mali používať nástroje, ako je pinzeta, kliešte či špeciálna karta. Je dôležité, aby ste za žiadnych okolností nevyberali kliešťa holými rukami. Mohli by ste ho totiž rozpučiť a obsah jeho čriev by tak poputoval rovno do vašej rany. Preto si pripravte pinzetu a iné špeciálne pomôcky. Celé sady na vyberanie kliešťov si môžete zakúpiť aj v lekárni.
Postup pri ťahaní
Keď pôjdete na vec, choďte so svojím nástrojom čo najbližšie ku koži. Je dôležité, aby ste ho neťahali za brucho, pretože práve v tejto časti jeho telo by mohlo dôjsť k rozpučeniu. Preto choďte čo najbližšie ku koži, jemne kliešťom pootočte, prípadne ho vykývajte, aby sa uvoľnil od kože. Následne môžete opatrne ťahať. Určite sa nikde neponáhľajte a robte to dôkladne.
Vytiahnutý kliešť – čo s ním?
Pýtate sa, čo robiť s vytiahnutým kliešťom? Možností je hneď niekoľko. Môžete ho zabaliť do plastového vrecka, prihodiť mu nejaké zelené listy a zaniesť na rozbor. Rôzne laboratóriá sa totiž špecializujú výskumom kliešťov, preto neváhajte a zaneste ho tam. Odborníci totiž môžu zistiť, či mal daný kliešť nejaké ochorenie a začať tak budete môcť skorú liečbu.
Za žiadnych okolností nerozpučte kliešťa medzi prstami, pretože by mohlo dôjsť k vypusteniu jeho črevných výlučok a zvýšilo by sa tak riziko nákazy. Preto ho radšej zaneste do laboratória a svoju ranu si nechajte skontrolovať lekárom. v prípade, že budete pociťovať nejaké nežiadúce účinky, tiež vyhľadajte odbornú pomoc.