Trekingová alebo turistická obuv. Ako ju vybrať?

Trekingová alebo turistická obuv. Ako ju vybrať?

by spravca

Slovenčina sa rokmi viac a viac stáva studnicou anglických názvov. Možno ste aj vy zmätení, keď niekde vidíte ponuku trekovej obuvi a inde turistickej. Zmätení nemusíte byť. Treking je síce náročnejšia aktivita ako bežný turistický výstup, ale trekingová obuv je presne taká istá ako turistická. Ktoré topánky do hôr sa zídu pre vaše potreby?

Nízka trekingová obuv

Turistiku môžete mať radi a nemusíte zdolávať najvyššie položené miesta na Slovensku alebo v zahraničí. Príjemné prechádzky v lese sú pre zdravie rovnako prospešné ako náročný výstup. Nízke turistické topánky sú určené na menej náročné aktivity. Nemusíte ich nosiť len do hôr. Svojim strihom a pohodlnosťou sú zárukou, že sa v nich chodí komfortne aj v meste alebo na prechádzky okolo domu. Odľahčená, nízka turistická obuv je určená pre turistiku v horách i pre denné nosenie počas rôznych športových aktivít. Strih je síce nižší ako u ostatných typoch turistickej obuvi, ale vlastnosti rovnaké ako pri vyšších topánkach.

Členkové trekingová obuv

Obuv po členky sa predáva ako dámska turistická obuv, obuv pre pánov alebo deti. Názov napovedá, že strihovo ide o topánky siahajúce po členky. Vďaka vyššiemu strihu si môžete dovoliť o niečo náročnejší výstup. Problém by vám nemalo robiť prevýšenie a ani dlhšia turistická trasa. Strih chráni členky, ktoré majú oporu a nedochádza k rýchlej únave pri chôdzi. Zároveň sú vyššie turistické topánky lepšou ochranou proti chladu a vlhkosti. V nízkych i vyšších topánkach je všitá membrána, ktoré turistické topánky prevzdušňuje a je tiež vode odolná. Členková turistická obuv je určená do náročnejšieho terénu a na dlhšie túry.

Vysoká trekingová obuv

Turistickú obuv nad členky si vyberajú skúsení trekeri, ktorí radi podnikajú viacdenné túry. Tieto topánky chránia chodidlá v maximálnej možnej miere voči všetkým nástrahám horského terénu. Sú veľkou oporou pri stúpaní a nosení batoha s ťažkým nákladom.

Tip na záver: Všetky modely turistickej obuvi majú špeciálne upravenú podrážku. Podrážka pohlcuje vibrácie. Turistické topánky sú vďaka tomu ochranou kĺbov. Podrážka je veľmi pevná, odolá ostrejším skalám. Je tiež protišmyková a dobre priľne k mokrému alebo zamrznutému terénu.

 

 

 

You may also like