Elektrické kolobežky sú čoraz častejšie vidieť hlavne v mestách. Je zrejmé, že tento trend bude v nasledujúcich rokoch pokračovať. Neexistuje lepší spôsob prepravy po meste, ale aj mimo neho. Napriek tomu nie každá elektrokolobežka robí jej majiteľovi radosť.
Nevedomosť sa nevypláca
Môj synovec mi s nadšením pred pár týždňami ukázal svoju novú elektrickú kolobežku. Jeho radosť však nemala dlhú trvácnosť. Na prvý pohľad kvalitná kolobežka sa ukázala nepoužiteľná na dlhšie trasy. Okrem otrasov pri každej menšej nerovnosti na ceste sa jej batéria vybíjala neuveriteľne rýchlo. Nadšenie vystriedalo sklamanie. Kolobežka napokon skončila v rukách suseda, ktorý je omnoho ľahší ako môj synovec. A môj synovec prišiel o polovicu vloženej investície, keďže ju musel predať za oveľa nižšiu cenu za akú ju kúpil. Začali sme spoločne pátrať po príčinách tohto sklamania. Prišli sme na to, že kolobežka môjho synovca pochádzala od pochybného výrobcu, jej batéria bola veľmi slabá a navyše bola určená skôr pre malé deti ako pre dospievajúceho teenagera. Napriek zlej skúsenosti sa rozhodol synovec šetriť a dať šancu elektrokolobežke ešte raz. Zaprisahal sa však, že novú kolobežku bude kupovať len z overených zdrojov a naštuduje si všetky jej parametre. Po malom preskúmaní internetu sme zistili, že najväčší výber elektrických kolobežiek má e-shop inSPORTline. Zároveň sú ich ceny viac ako priaznivé a renomé obchodu na vysokej úrovni.
Venujte pozornosť technickým údajom
Pri hľadaní novej elektrokolobežky sme prišli na správne parametre vysnívaného modelu. Možno je pre vás dizajn dôležitý, ale viac by ste mali prihliadať na technické údaje. Overte si nosnosť kolobežky. Ak je jazdec ťažší ako je uvedená nosnosť, oveľa silnejšie pocítite otrasy na nerovnom teréne a zároveň dostane zabrať aj batéria. Celkom iste si kupujte kolobežku s výkonom väčším ako je 300 W. Budete môcť jazdiť rýchlejšie a na dlhšie trasy. Elektrická kolobežka má rôzny dojazd, niektoré zvládnu len 10 km, iné aj 40 km. My dáme po našetrení prednosť tej s dlhším dojazdom, ktorá je zároveň aj rýchlejšia a môže dosiahnuť rýchlosť až 35 km/h. Synovec potrebuje kolobežku hlavne na cestu do školy. Preto sa rozhodol pre menšie kolieska, ktoré sú mrštnejšie a lepšie sa s nimi vyhýba prekážkam. Ak chcete kolobežku aj na jazdu do prírody, voľte rozmer kolies nad 6,5 palcov a gumené varianty, ktoré je možné po zničení vymeniť. Zároveň myslite aj na možnosť skladania a tým pádom na ľahší výrobný materiál, napríklad dural – zliatinu hliníka. Pre milovníkov techniky sú mnohé modely kolobežiek vybavené možnosťou prepojenia s telefónom. Vďaka tomu si budete môcť kontrolovať prejdené kilometre či trasu.