Prečo začať využívať sklo namiesto plastu?

by spravca

V súčasnosti je asi najpoužívanejší materiál plast, vďaka jeho dobrým vlastnostiam. Okrem nich má však plast niekoľko nevýhod, ktoré dokážu výrazne ovplyvňovať aj napríklad znečisťovanie prírody. Aké materiály teda používať namiesto plastu?

Plast je síce praktickým materiálom, ktorý sa dá rôzne tvarovať a rýchlo vyrábať, no výrazne znečisťuje našu planétu a má aj ďalšie iné negatívne vlastnosti. Práve preto je dobré nájsť aspoň nejakú náhradu za plast a začať ju využívať. Aké materiály to však dokážu?

Aké materiály dokážu nahradiť plast?

Plast je dnes takmer všade, či je to v potravinárskom priemysle, v automobiloch a mnohých ďalších odvetviach. Nevýhodou plastu je však to, že znečisťujú našu planétu a kvôli nim sú zvieratá ohrozované a príroda je plná odpadkov. Ako dobrá náhrada za plasty v niektorých odvetviach môže patriť napríklad sklo. Sklo je dobre známy materiál, ktorý disponuje len jedinou nevýhodou, a to, že sa dokáže rozbiť. Inak je však sklo v mnohých veciach lepšie ako plast. Napríklad recyklácia skla je omnoho efektívnejšia ako plastu a sklo tak dokáže znečisťovať prírodu len minimálne.

Ďalšou výhodou skla je napríklad aj to, že do jedla, alebo pitia sa z neho nevypúšťajú žiadne látky, ktoré by mohli kvalitu potravy zhoršiť. Ak teda začnete používať sklo, namiesto plastu, uistite sa, že máte v blízkosti aj zelený kontajner na sklo, pretože len do takýchto nádob by ste mali sklo vyhadzovať. Sklo v prírode sa rozkladá niekoľko tisíc rokov, takže je naozaj dobré ho radšej vyhodiť. Pri manipulácii so sklom si vždy dávajte pozor, aby ste si neprivodili reznú ranu. Samozrejme, dnes existujú aj iné materiály, ktoré majú predpoklady na to, aby dokázali plne nahradiť plastové veci.

Nečakajte a vymeňte plastové veci za sklo, alebo iný šetrný materiál!

You may also like