Zubný kaz nie je pre zub konečný stav

by spravca

Moderná stomatológia je predovšetkým záchovná. Cieľom dobrej ordinácie nie je zuby trhať, ale zachrániť ich. Aj keď by sa jednalo iba o záchranu koreňa. Vždy je to lepšie riešenie, než úplne chýbajúci zub. Aké sú naše možnosti v prípade zubného kazu?

Naše zuby poškodzujú zubné kazy od nepamäti. V posledných rokoch však výrazne pokročili možnosti tzv. záchovnej stomatológie, ale aj stomatológie estetickej. Kazom či úrazom poškodený zub vie dobrý dentista uzdraviť a dať do stavu, že vypadá ako krásny zdravý a ničím nepoškodený.

Staré čierne plomby z amalgámu sú už prežitkom

Dnes vám bielu plombu dajú do ktoréhokoľvek z vašich zubov. Bežné je nechať si odstrániť staré čierne plomby a nahradiť ich bielymi. Nič nie je stranené ani vo chvíli, kedy sme prišli o veľkú časť zubu. Stále je možnosť zub dostavať, zďaleka ale ešte nie je nutné uvažovať o jeho vytrhnutí a implantáte, mostíku (či v horšom prípade o medzere). Zuby po endodontickej liečby sa taktiež dostavujú fotokompozitným materiálom, takže opticky vypadajú ako klasický zdravý zub. Tieto plomby sú kvalitné a ich životnosť dosahuje až 10 rokov. Sú však časovo náročné a nehradí ich poisťovňa. Napriek tomu rozhodne stojí za to do nich investovať.

Zuby ako nové – zdravé a krásne

Happy Dent – Stomatológia Aupark, je kvalitná zubná klinika s najmodernejším vybavením a skúseným personálom. Ústa plné kazov vďaka takýmto odborníkom ešte stále nemusia znamenať finálny stav – vytrhnutie zubov a zubnú náhradu. Každý zub sa vám v ordinácii pokúsia zachrániť a dať mu dokonalý vzhľad. Príďte na vstupnú prehliadku a na konzultáciu. Oboje je zadarmo. V prípade záujmu je možné urobiť panoramatický zubný RTG a navrhnúť plán liečby zubov. Všetky úkony, vrátane najzložitejších dentálnych úkonov, vám urobia priamo na klinike.

Zubné implantáty

Zubné implantáty predstavujú moderné riešenie náhrady chýbajúcich zubov. V porovnaní s tradičnými mostíkmi alebo protézami ponúkajú množstvo výhod, vďaka ktorým sa stali populárnou voľbou pre mnohých pacientov. Tu je stručný prehľad o zubných implantátoch:

Čo je zubný implantát? Zubný implantát je malý titanový skrut, ktorý sa operatívne umiestni do čeľuste namiesto chýbajúceho zubu. Po zahojení slúži ako umelý koreň zuba, na ktorý sa následne upevní korunka alebo mostík.

Výhody zubných implantátov:

  1. Trvanlivosť: Správne umiestnený a udržiavaný implantát môže vydržať celý život.
  2. Estetika: Vďaka prírodnejmu vzhľadu a pocitu je ťažké implantát odlíšiť od skutočného zuba.
  3. Funkčnosť: Umožňujú normálne žuvanie a hovorenie.
  4. Zachovanie zdravých zubov: Na rozdiel od mostíkov, ktoré vyžadujú brúsenie susedných zubov, implantáty toto nepotrebujú.
  5. Prevencia atrofie čeľuste: Implantáty stimulujú kosť čeľuste, čím zabraňujú jej postupnému odstupňovaniu.

Postup: Implantačná chirurgia zvyčajne vyžaduje viac návštev u stomatológa. Po prvej fáze, keď sa implantát vloží do čeľuste, nasleduje obdobie hojenia, ktoré môže trvať niekoľko mesiacov. Po zahojení sa na implantát upevní korunka.

Riziká a komplikácie: Ako pri každom chirurgickom zákroku, aj pri implantátoch existujú určité riziká. Medzi najčastejšie patrí infekcia, poškodenie susedných zubov alebo nervov a komplikácie s hojením. Správna starostlivosť a pravidelné kontroly však tieto riziká minimalizujú.

Záver: Zubné implantáty ponúkajú trvalé a esteticky príťažlivé riešenie pre tých, ktorí stratili jeden alebo viac zubov. Pred rozhodnutím sa pre tento zákrok je však dôležité konzultovať sa so svojím stomatológom, aby ste získali kompletné informácie a mohli vybrať najlepšie riešenie pre vašu situáciu.

You may also like