Prečo sa začať venovať turistike

Prečo sa začať venovať turistike

by spravca

Športov existuje nepreberné množstvo a každý aktivity chtivý človek si iste vyberie. Avšak jedine turistika je šport, ktorý okrem pohybovej aktivity ponúka veľký bonus navyše. Počas pobytu v prírode dáte zabrať telu a zároveň upokojíte myseľ. O psychické zdravie by ste sa mali starať rovnako intenzívne ako o to fyzické. Vyskúšajte občas vyjsť na poriadnu túru a uvidíte, že sa váš život zlepší vo veľa aspektoch.

Prípravy pred prvou túrou

Pre tým, ako si povieme, prečo by ste sa mali začať venovať turistike, je nutné si uvedomiť, že aj k tomuto športu potrebujete istú výbavu. Možno na začiatku budete musieť trochu zainvestovať, ale ak si kúpite kvalitnú športovú výbavu, vydrží vám roky. Základom je športová obuv označovaná ako turistické topánky. Absolútne vám neodporúčame ísť do lesa v inej obuvi. Turistická obuv je vyrobená takým spôsobom, aby chránila chodidlo a tiež vás pri prechode akéhokoľvek terénu. Táto obuv sa dá kúpiť ako pánska i dámska turistická obuv. Dôležité je tiež oblečenie, ktoré musíte vrstviť. Nikdy nezabudnite na pláštenku do dažďa. Ako oporu využite trekingové palice. Kúpte si dostatočne veľký batoh, do ktorého okrem jedla vložte lekárničku, kompas, mapu a osobnú sadu na prežitie.

Túra nie je prechádzka po meste

Túra sa v žiadnom prípade nedá porovnávať s prechádzkou po meste. Počas túry vás čaká zdolanie rôzne náročnej trasy, stúpanie, klesanie a iné zmeny terénu. Dá sa povedať, že táto rozmanitosť terénu je plusom, pretože sa v lese v žiadnom prípade nebudete nudiť. Zároveň si môžete byť istí, že spálite oveľa viac kalórií ako pri chôdzi po rovine. Ak potrebujete redukovať váhu, začnite chodiť na túry.

Poriadne stúpanie pre formovanie

V prípade, že chcete nielen schudnúť, ale tiež formovať postavu, tak si vyberajte trasy so stúpaním. Už po pár minútach pocítite príjemné chvenie svalov. Veď umelé schodíky vo fitness centrách patria medzi najpopulárnejšie stroje práve kvôli náročnosti pohybu. V lese budete mať schodíkov až-až a zadarmo. Ak využijete pri chôdzi aj trekingové palice, tak sformujte nielen dolnú, ale tiež hornú časť tela.

Zdravotné problémy zmiznú

Turistiku lekári odporúčajú ľuďom s cukrovkou, problémami so srdiečkom či s vysokým krvným tlakom. Všetky tieto problémy by sa mali vďaka turistike časom zmierniť a niekedy aj úplne zmiznú. Dôležitá je však pravidelnosť a vhodný výber trasy.

Príroda vám zlepší náladu

V prírode zabudnete na stres, na problémy a vlastne na celý okolitý svet. Po túre budete mať skvelú náladu, napadnú vás nové myšlienky a celkovo pocítite psychickú úľavu. Turistika je vhodná pre všetkých ľudí, ktorí trpia duševnými ochoreniami či Parkinsonovou chorobou.

 

You may also like