Pravidelná starostlivosť o motorkárske oblečenie sa naozaj vyplatí!

by spravca

Ste vášnivým motorkárom a o svojho dvojkolesového tátoša sa staráte ako o vlastné dieťa? Tento prístup vám chválime. Nezabudli ste však na niečo? Starostlivosť o motorku je síce chvályhodná, ale podobnú pozornosť si zaslúži aj vaše motorkárske oblečenie. Vďaka údržbe a čistení sa predĺži jeho životnosť i ochranné vlastnosti.

Základy správnej údržby moto oblečenia

Moto oblečenie je vyrábané z kože alebo textilu. Oba tieto materiály si vyžadujú odlišnú starostlivosť. Kvalitné moto bundy, kombinézy alebo topánky stoja nemalé peniaze. Tieto investované financie si iste chcete užívať niekoľko sezón. Preto venujte čas a pozornosť všetkým častiam vášho moto oblečenia. Pred čistením a praním nezabudnite z oblečenia vybrať chrániče a suché zipsy zabaliť do ochrannej fólie. Kožu a ani textil nikdy nečistite chemicky a nesušte ich v sušičke na bielizeň. Okrem čistenia je dôležité aj správne uskladnenie. Moto oblečenie zaveste na široké ramienko v suchej miestnosti v dostatočnej vzdialenosti od radiátora. Podobne sa postarajte taktiež o moto rukavice. Z topánok pred uskladnením vytiahnite vložky. Po prirodzenom vyschnutí ošetrite povrch celého oblečenia impregnačným sprejom.

Čistenie koženého moto oblečenia

Kožené motorkárske oblečenie sa zásadne neperie v pračke. Na jeho očistenie od prachu alebo bahna sa používa handrička a voda, maximálne voda s trochou mydla. Mydlo vždy vytrite do sucha alebo druhý raz použite len čistú vodu. Tento proces je časovo náročný, niektoré škvrny je potrebné prejsť handričkou viackrát.  Na veľmi silné škvrny môžete použiť detskú zubnú kefku. Nikdy nepoužívajte kefy so silnými štetinami. Po vyschnutí ošetrite kožu impregnačným sprejom, masťou alebo voskom.

Čistenie textilného moto oblečenia

Niektoré druhy textilného motorkárskeho oblečenia sa dajú prať v práčke. Na ich vypratie používajte len prípravky na to určené. Klasické pracie prostriedky by znehodnotili vodeodolné vlastnosti materiálu. Väčšina textilného moto oblečenia sa dá prať ručne do teploty vody 30 °C s malým množstvom mydla. Ak sa bojíte poškodenia, postupujte podobne ako pri koženom oblečení, povrch vyčistite len navlhčenou handričkou. Vždy sa riaďte odporúčaním výrobcu. Na záver čistenia použite impregnačné prípravky určené na textil. Uvažujete o kúpe novej kombinézy, prilby alebo moto topánok? S výberom kvalitného moto oblečenia vám radi pomôžu špecialisti z internetového obchodu inSPORTline. Na stránkach inSPORTline nájdete typy pre motorkárov a zakúpiť si môžete rôzne moto doplnky.

 

You may also like