Pomocníci záhradkára

by spravca

Reklamy v časopisoch pre záhradkárov nás každoročne presviedčajú, že  bez najnovšieho toho či tamtoho sa našej zelenine a ovociu nebude v najbližšej sezóne vôbec dariť. Že naša záhradka sa zmení na nepriechodnú džungľu alebo vyprahnutú púšť – čo je možno ešte horšia varianta.

Tieto reklamy, ktoré často znejú ako predzvesti apokalypsy akoby už zabudli, že pre záhradkára a ovocinára nie sú najdôležitejšie najnovšie “zázračné” pomôcky, ale jeho vlastné vedomosti a skúsenosti. Jeho poznanie vlastnej záhrady, jej mikroklímy a ďalších špecifík mu pomôže udržať ovocie a zeleninu zdravé a dopestovať úrodu.

Predsa sa však nájdu zmeny, niekedy len zdokonalenia pôvodných nápadov, ktoré prispejú k lepšiemu spôsobu pestovania. Napríklad paradajky by bez vylamovania výhonkov nepriniesli ani zďaleka takú úrodu, ako s vylamovaním.

Rovnako je to aj s vyväzovaním. Tyče do zeleniny sú jednou zo základných pomôcok záhradkára. A tu presne prichádza na rad vyššie spomenuté zdokonalenie pôvodnej myšlienky. Dnešné tyče do zeleniny už nie sú rôzne nakrájané a nasekané kusy odpadového dreva, v ktorom sa skryto, ale intenzívne držia hubové choroby.

Moderné tyče do zeleniny sú zvyčajne špirálovito tvarované kusy odolnej ocele, ošetrené proti korozívnemu vlhkému prostrediu skleníka zinkovaním, alebo potiahnutím vrstvou PVC.

V ponuke tyčí do zeleniny sa dajú nájsť aj “špeciály”, napríklad tyče na paradajky, dodávané v sade troch kusov. Takáto trojnohá tyč dokáže vytvoriť odolnejšiu podporu nie len stonke rastliny, ale aj bočným výhonkom.

Tretím materiálom, ktorý je dostatočne pevný, aby mohol poskytovať oporu zelenine, je sklolaminát. Tyče do zeleniny z tohto materiálu sú pevné a zároveň vynikajúco odolávajú vlhkosti – tá sa ich ani nedotkne.

Ďalšou zaujímavou evolúciou starého nápadu môže byť napríklad oberač na ovocie. Naozaj, s oberačom oberajú ovocinári už možno storočia. Nové oberače sú však vylepšené na mieste, kde by to nikto nečakal. Veď posúďte – čo sa už dá vylepšiť na drevenej tyči, ktorá bola od nepamäti rúčkou oberača?

A predsa sa dá. Dnes dodávané oberače sú vybavené teleskopickou rúčkou. Tá je v zloženom stave – pri skladovaní a preprave dlhá meter a dvadsať centimetrov. Ale ak treba, dokáže sa natiahnuť až na dva metre. A to je už dĺžka, ktorá stačí na zber ovocia až do výšky štyroch metrov – samozrejme, v závislosti od výšky ovocinára. 🙂

Tretím zlepšovákom sú netkané textílie. Aj kedysi sa rastliny zakrývali –  najmä pre ochranu pred jesennými mrazmi. Používalo sa všeličo – staré plachty, kusy kartónov… A záhrada potom vyzerala veru všelijako.

Moderné biele netkané textílie, určené najmä na ochranu pred nepriaznivým počasím, ale aj pred škodcami, vyzerajú podstatne lepšie. Pokiaľ chcete využiť netkané textílie ako ochranu pred vysychaním pôdy a burinami, použite vždy tmavé druhy. Sú mechanicky podstatne odolnejšie. A okrem vyššie spomenutej ochrany dokážu vďaka svojej farbe pritiahnuť viac slnečného svetla, čo je v predjarí a na jeseň tiež veľmi žiadaná vlastnosť.

 

You may also like