Plechové alebo hliníkové disky? Vieme, aké sú v nich rozdiely

by spravca

Pri kúpe nových pneumatík sa takmer každý vodič zamýšľa nad otázkou, či si dopraje plechové alebo hliníkové disky. Dizajn auta je stále dôležitejší a práve kolesá odrážajú nielen štýl vozidla, ale aj vodiča. Kým ženy si dávajú pozor na svoj výzor, muži dbajú najmä na vzhľad svojho auta. Preto je veľmi častou otázkou práve voľba diskov, ktorá nie je len o výzore, ale aj kvalite a iných parametroch. Rozmýšľať nad zmenou diskov sa vám oplatí práve v tomto období, kedy vodiči prezúvajú autá na letné pneumatiky.

Ak sa pozrieme na disk z pohľadu materiálu, rozdiel je v nich jednoznačný. Hliníkové disky sú omnoho ľahšie, ale aj odolnejšie, čo prináša množstvo výhod oproti tým plechovým. V prípade dizajnu vyhráva taktiež hliník nad plechom, čo je častým dôvodom, prečo sú ALU disky stále viac predávanejšie. Ak sa nechcete natrápiť s čistením, na plechové disky radšej zabudnite. Ich údržba vás bude stáť nielen množstvo síl, ale aj času stráveného s kefou v ruke. Keďže povrch hliníka nechytá toľko nečistôt, ALU disky stačí jednoducho opláchnuť a budú ako nové. Životnosť je tiež jedným z dôvodov, prečo sú hliníkové disky také obľúbené. Tento materiál je známy tým, že ho stačí namontovať a dlhý čas nemusíte riešiť žiadne problémy s opravou. Ak s nimi budete zaobchádzať normálne a nezničíte ich pri nepozornom náraze na obrubník alebo pri nehode je veľmi pravdepodobné, že vám budú slúžiť celé roky. Treba tiež pripomenúť, že ľahkosť hliníkových diskov predlžuje životnosť súčiastok na kolesách, čo zníži výdavky na vaše auto. Okrem toho však ALU disky znižujú aj celkovú spotrebu paliva a to je ďalší dôvod, prečo by ste mali plechové odsunúť na druhú koľaj. Väčšia váha kolies je cítiť najmä pri rozbehu, kedy sa palivo spaľuje najrýchlejšie. Ak sa pozrieme na bezpečnosť, aj tam poznáme jednoznačného víťaza. Zabrzdiť alebo rýchlo sa rozbehnúť je ľahšie s hliníkom ako s plechom a teda aj jazda z týmito diskami je bezpečnejšia.

Často rozhoduje cena, no treba pozerať aj na kvalitu

V prípade ceny ide o kategóriu, kde víťazia plechové disky. Tie sú oproti hliníkovým výraznejšie lacnejšie, no treba myslieť na to, že kvalita niečo stojí. Ak máte staré auto a najlacnejšie pneumatiky, môžete ich pokojne vybaviť plechom. V iných prípadoch sa však viac hodí hliník, vďaka ktorému bude auto vyzerať omnoho lepšie, ako by ste očakávali. Samozrejme toto rozhodnutie je len na vás, no ak si zhrnieme výhody a nevýhody oboch typov, ALU disky sú víťazom, ktorého nikto neporazí. Kolesá by mali nielen dobre vyzerať, ale aj dobre slúžiť. Preto je bezpečnosť a odolnosť hliníka veľmi dôležitá a množstvo vodičov na neho nedá dopustiť. Dajte svojmu autu aj vy to najlepšie čo môžete a užívajte si jazdu dlhé roky bez starostí.

You may also like