Na čo si treba dávať pozor na exotickej dovolenke?

by spravca

Priaznivé ceny leteniek a globalizácia sveta nám dovoľujú cestovať čoraz ďalej a za čím ďalej tým menej peňazí. Čo sa nám kedysi zdalo ako nedosiahnuteľné je dnes vzdialené len dve desiatky hodín a pár stoviek eur. Chystáte sa na skutočnú exotiku do južnej Ameriky, Ázie alebo Afriky? Na toto by ste si mali dať pozor.

Choroby

V cudzine, a najmä v tej exotickej, vás čakajú rôzne menej príjemné choroby, ktoré vám dokážu dovolenku výrazne ovplyvniť alebo znepríjemniť. Už len z obyčajného poštípania od komára si môžete odniesť nepríjemnú skúsenosť. Nehovoríme o alergikoch, ktorí sa musia mať na pozore pred včelami, osami, pavúkmi a inými, ktorí sú pre nich smrteľnejší, než pre nealergikov.

Kriminálne živly

Keď sa vyberiete do spomínaných oblastí, skôr či neskôr narazíte na takzvané slumy. Neexistuje nič, k čomu by sa dali prirovnať, no ide o takzvané no-go zones, do ktorých sa boja vkročiť aj príslušníci polície a armády. V Kolumbii, Južnej Afrike, ale i iných exotických oblastiach nájdete takýchto slumov, stovky, no pozorujte ich len z diaľky.

Pozor na vodu

Piť tečúcu vodu sa neodporúča ani v niektorých oblastiach na Slovensku. Voda z kohútiku môže byť prezentovaná ako najzdravšia, no už v obyčajnom Grécku vás z nej môže pekne prehnať. Na vine sú iné baktérie, na ktoré náš tráviaci trakt nie je zvyknutý.

Neotrávte sa jedlom

Podobné problémy pramenia aj z jedla. Nekupujte si jedlo v pochybných stánkoch ktoré nevoňajú práve prívetivo a radšej si zájdite do kvalitnej prímorskej reštaurácie, ktorá je na úrovni. Prečo by ste si mali odoprieť exotické jedlá len preto, že nie sú poriadne pripravené?

Žiadne zločiny

Dávajte si pozor na porušenie zákona. Je jedno, či niečo spravíte skutočne alebo vás obvinia krivo. Vysvetľovať určité situácie v cudzine nemusí byť práve príjemné. Dovolenka s opletačkami nie je dovolenka. Odporúčame držať sa ďalej od všetkých problémov, ale aj od náhodných bitiek v baroch, ktoré môžu často skončiť problémami.

You may also like