Víkend na Orave: Čo sa oplatí vidieť?

by spravca

Plánujete so svojou rodinou stráviť víkend na Orave? Robíte dobre. Tento nádherný kraj ponúka široké možnosti trávenia voľného času v akomkoľvek ročnom období. Na svoje si prídu dospelí aj deti.

Vyhliadková veža v Zákamennom

Výhľad z tejto 15-metrovej veže je balzam pre dušu. Turistom ponúka tie najkrajšie výhľady na okolitú krajinu. Očarí vás pohľad na Babiu horu, Oravskú Maguru a Západné Tatry. K rozhľadni vedie nenáročná, približne 2 km dlhá značená turistická trasa vhodná aj pre rodiny s deťmi. Ideálne pre tých, ktorí nemajú čas na dlhé túry, ale chcú sa pokochať krásnou prírodnou scenériou.

Oravský hrad

Oravský hrad patrí medzi najkrajšie hrady na Slovensku. Leží v malebnej dedinke Oravský podzámok. Zachovalá kultúrna pamiatka sa týči na strmom vápencovom brale vo výške 112 m nad hladinou rieky Orava. Hrad je turistom sprístupnený od mája do marca. Zaujímavosťou je, že sa na tomto hrade natáčali viaceré známe filmy – Upír Nosferatu, Kráľ drozdia brada, Sokoliar Tomáš, Láska na vlásku a mnohé ďalšie, o ktorých vám porozpráva aj sprievodkyňa.

Múzeum oravskej dediny

Múzeum oravskej dediny sa nachádza v prekrásnom prostredí pod Západnými Tatrami, neďaleko obľúbených Roháčov. Zaujímavosťou je, že na mieste súčasného múzea pôvodne nestál žiaden dom. Väčšina objektov je odkúpená od pôvodných majiteľov poskladaná do malebnej historickej dedinky. Nájdete tu obytné a hospodárske stavby, remeselnícke objekty aj technické stavby. Dominantou múzea je drevený kostol sv.Alžbety z 15. Storočia.

Brestovská jaskyňa (Zuberec)

Brestovská jaskyňa je prvou sprístupnenou jaskyňou na Orave. Na jej dne sa nachádza riečisko s aktívnym vodným tokom. Vyznačuje sa pozoruhodnou morfológiou priestorov a vzácnou jaskynnou faunou. Jaskyňa sa nachádza v Zubereckej doline blízko skanzenu. Parkovisko nájdete neďaleko jaskyne pri drevenom amfiteátri. Pravidelné vstupy do jaskyne sú z bezpečnostných dôvodov obmedzené na 15 osôb.

Oravská lesná železnica

 

Veľkým zážitkom najmä pre deti bude jazda vláčikom na Oravskej lesnej železnici. Turistický vlak začína svoju vyhliadkovú cestu zo stanice Tanečník, neďaleko obce Oravská Lesná a končí v sedle Beskyd, kde si môžete pozrieť krásnu goralskú drevenicu alebo rozhľadňu. Celá jazda trvá približne jeden a pol hodiny. Zaujímavosťou je, že vláčik premáva aj v zime.

 

Samozrejme, možnosti výletov v tomto krásnom kraji sú omnoho širšie. Oravu si určite zamilujete a budete sa chcieť vrátiť. Pri plánovaní výletu si nezabudnite včas rezervovať ubytovanie. Orava patrí počas celého roka k turisticky vyťaženým regiónom.

You may also like