Aký rebrík je pre vás ideálny?

Aký rebrík je pre vás ideálny?

by spravca

Ak bývate v dome, máte stromy v záhrade alebo vlastníte chalupu, zíde sa vám vlastniť rebrík. Nespoliehajte sa na starý rebrík, ktorý vám leží doma niekde v dielni. Lepšie bude, ak si kúpite rebrík, pri ktorom viete, že bude spoľahlivý. Aký rebrík je pre vás teda ideálny?

Začína to účelom

Ešte predtým, než začnete riešiť vlastnosti ako veľkosť, hmotnosť alebo materiál, ujasnite si základné faktory, podľa ktorých budete vyberať rebrík. Začnite účelom, teda na čo konkrétne budete používať rebrík.

Ak potrebujete využiť rebrík iba občas, bude vám stačiť hobby rebrík. Sem patrí napr. hliníkový rebrík, ktorý využijete aj pri ďalších činnostiach ako je napr. výmena žiaroviek. Medzi klasiky patrí dvoj alebo trojdielny vysúvací rebrík, ktorý môže byť obojstranný alebo oporný. Pokiaľ ide o materiál, nesiahnite po dreve, v súčasnosti sú v kurze plechové profily s hrúbkou medzi 1,2 až 1,4 mm.

Profesionálne modely sú typické multifunkčné prevedenia s výsuvnými mechanizmami. Sem patria špeciálne rebríky určené pre prácu s elektrinou, ktoré majú menej bežný materiál ako napr. ťahaný hliníkový profil.

Materiál rebríka

Hliník patrí medzi najčastejšie materiály, ktorý má viacero výhod. Medzi jeho vlastnosti patrí nízka hmotnosť, odolnosť voči poškodeniu a variabilnosť v mnohých dĺžkach.

Oceľ je podobná hliníku, no má vyššiu hmotnosť. Je však ľahšie opraviteľná a oceľový rebrík je stabilnejší a robustnejší.

Plast je vhodný materiál v prípade ak je vaša práca spojená s elektrinou. Plastový rebrík sa najčastejšie využíva vo vodárenskom, farmaceutickom alebo chemickom priemysle.

Drevo je najčastejším materiálom na rebríky. Drevené rebríky aj dodnes nájdete vo väčšine záhrad rodinných domov. Ich jednoznačnou konkurenčnou výhodou sú nízke ceny. Oproti iným materiálom však drevo ponúka nízke množstvo modelov a rozmerov, kedy sú pomerne ťažké.

Nastavenie tvaru a výška

Najjednoduchšie a najobmedzenejšie nastavenie má drevený rebrík, nakoľko tu sa nedá nastaviť nič. Typické štafle sú v tomto o niečo lepšie, kedy sa dá nastaviť výška alebo sa dajú zložiť do klasického rovného rebríka.

Viacdielne a teleskopické modely sú ideálne ak potrebujete pracovať v rôznych výškach. Bezkonkurenčné sú zas multifunkčné rebríky, ktoré sa vďaka kĺbom a teleskopickým prvkom môžu zložiť do štaflí, do písmena M alebo ako rovný rebrík.

Skladovanie

Dobre skladovateľný je teleskopický rebrík, klasický kĺbový rebrík alebo viacdielne modely (zvyčajne dvoj či trojdielne) Tie sú najskladnejšie a vhodné do každej domácnosti, ktorá musí šetriť miestom.

 

 

 

You may also like