6 Odpovedí na najčastejšie otázky o suchej pokožke

by spravca

Suchá pokožka nie je zvlášť závažný stav kože, no z času na čas potrápi asi každého z nás. Riešite problémy so suchou kožou a máte viac otázok ako odpovedí? Tento článok je potom presne pre vás. Prečítajte si odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa týkajú suchej pokožky.

Čo je to suchá pokožka?

Suchá pokožka je pomerne bežne sa vyskytujúci stav kože, pri ktorom dochádza ku strate vlhkosti z vrchnej vrstvy kože. Tento moment sa navonok prejavuje charakteristickým schnutím postihnutého miesta. To býva svrbivé a má tendenciu červenať či praskať.

Čo suchú pokožku spôsobuje?

Suchá pokožka býva výsledkom pôsobenia rôznych faktorov, často aj viacerých súčasne. Môže ísť o zdedenú predispozíciu (najmä, ak sa u priameho príbuzenstva vyskytovala alergia či ekzém) či pôsobenie vonkajších faktorov (klimatické podmienky, nesprávna a príliš častá hygiena, opakovaný kontakt s dráždivou látkou – kontaktná dermatitída). Suchá koža však sprevádza napríklad aj ochorenie cukrovky druhého typu.

Ako rozoznať suchú pokožku od iných, závažnejších kožných ochorení?

Prejavy suchej pleti majú tendenciu v krátkom čase miznúť, nakoľko ich vo väčšine prípadov vyvolávajú pomerne ľahko odstrániteľné príčiny. Ak sa tak nedeje aj napriek vašej snahe, mali by ste navštíviť dermatológa; najmä vtedy, ak svrbenie znepríjemňuje spánok a bežné fungovanie počas dňa a ak sa rany na suchých miestach zapaľujú, krvácajú či hnisajú.

Prečo sa prejavy suchej kože zhoršujú v zime?

Zhoršenie prejavuje suchej pokožky počas zimných mesiacov je charakteristickým javom u ľudí žijúcich na severnej pologuli. Chladné a veterné zimy, sprevádzané nízkou vlhkosťou vzduchu, nie sú pre problematickú pleť práve ideálne. Prechody medzi prekúreným interiérom a studeným vonkajškom pokožke takisto neprospievajú.

Ako sa starať o suchú pokožku v zime?

Odpoveď na otázku „ako sa starať o suchú pokožku v zime“ je pomerne jednoduchá. Treba ju chrániť pred chladom a ostrým vetrom (šatky, šály, rukavice, balzam na pery) a čo sa týka domácností, odporúča sa pravidelné vetranie a najmä neprekurovanie miestností. Veľmi dobrým pomocníkom môže byť zvlhčovač vzduchu, ktorý treba nastaviť tak, aby v miestnosti udržiaval vlhkosť na úrovni zhruba 60 %.

Akú kozmetiku používať pri starostlivosti o suchú pleť?

Starostlivosť o suchú pokožku si vyžaduje použitie overených a kvalitných prípravkov a krémov na suchú pleť. K TOP produktom na trhu v tomto smere patria prípravky od značky Bioderma. Jedná sa o radu Atoderm, Sébium a Sensibio, ktoré sú teraz dostupné v pekných a výhodných darčekových balíčkoch. Výrobky od Biodermy dostanete na webe a v každej dobrej lekárni, kde sa môžete spýtať na silu ich účinku.

You may also like