Toto skontrolujte na aute pred dovolenkou

Toto skontrolujte na aute pred dovolenkou

by spravca

Napriek vysokým cenám paliva sa dovolenka vlastným vozidlom oplatí. Ak ste väčšia rodina, tak by vám letenky vyšli oveľa viac ako cesta autom. Samozrejme, že úspora závisí i od toho, kam sa chystáte na dovolenku vyraziť. Klasická cesta do Chorvátska je stále výhodná. Okrem ceny paliva vás počas jazdy môžu prekvapiť maličkosti, ktoré ste pred dovolenkou zabudli skontrolovať. Čo všetko je nutné na aute pred dlhšou cestou preveriť?

Pneumatiky

Miliónkrát omieľaná kontrola pneumatík vás už možno omrzela, ale ruku na srdce, koľkokrát do roka overujete stav pneumatík a ich tlak? Nájdu sa vodiči, ktorí sa na pneumatiky nepozornú celý rok. Ak medzi nich patríte, tak minimálne pred dovolenkou im venujte pozornosť. Skontrolovať by ste mali všetky štyri letné pneumatiky a nezabudnite ani na rezervnú. Okrem vizuálnej kontroly venujte pozornosť tlaku pneumatík. Tlak pneumatík ovplyvní celú jazdu, spotrebu vozidla a rýchlo zničí aj kvalitné pneumatiky Kormoran.

Prevádzkové kvapaliny

Kvapalinu do odstrekovača viete kúpiť na každej čerpacej stanici a doliať ju do nádržky podľa potreby. Horšie je to s motorovým olejom. Nielenže nemusíte natrafiť na vašu značku, ale tiež výmena oleja nie je tak jednoduchá. Overte si poslednú výmenu, a ak sa blíži čas exspirácie, tak navštívte autoservis, kde vám skontrolujú aj hladinu chladiacej kvapaliny.

Brzdy

Stav brzdových platničiek je možné overiť vizuálne. V prípade, že vidíte ich opotrebenie, ihneď sa objednajte na výmenu do servisu. Pri tejto príležitosti si priplaťte za kontrolu ručnej brzdy.

Autobatéria

V lete nie je autobatéria tak namáhaná ako v zime, ale môže ísť už o jej posledné jazdy. Na kontrolu akumulátora využite voltmeter, ktorým zmeriate napätie. Ak na displeji merača uvidíte hodnoty pod 10,5 V, je čas na kúpu novej batérie. Životnosť batérie sa dá predĺžiť pomocou nabíjačky, ktorou ju dobijete zo siete.

Na čo sa zabúda

Okrem spomínaných dôležitých súčastí vozidla vás na ceste môžu prekvapiť nefunkčné stierače alebo vybitá žiarovka v aute. Na stieračoch pred cestou vymeňte gumičky a dajte si skontrolovať svetlomety vrátane ich sklonu. Aby ste sa vyhli pokute, preverte všetky časti povinnej výbavy – reflexnú vestu, lekárničku, výstražný trojuholník a náhradnú pneumatiku. Skontrolujte tiež strešné boxy Northline, aby vás počas dovolenky neprekvapila trhlina alebo nefunkčné spoje pripevnenia k nosičom.

 

You may also like