Dovolenka v Rakúsku: 4 veci, na ktoré treba myslieť

by spravca

Čoraz viac Slovákov trávi voľné dni a prázdniny u našich západných susedov. Rakúsko je krásna krajina, ktorá láka najmä lyžiarov, no na svoje si určite prídu aj turisti v lete. Blízkosť Rakúska k našej hranici nám ani nedáva pocítiť, že sme v zahraničí. Platí však stará známa veta – iný kraj, iný mrav. Načo treba myslieť pri ceste za hranice?

Diaľničná známka

Nezabudnite si pred vycestovaním na dovolenku kúpiť diaľničnú známku. Od začiatku roka 2018 sa dá rakúska dialničná známka kúpiť aj online. Má to však viaceré obmedzenia. Elektronická známka začína platiť až po 18-tich dňoch od zakúpenia. Dôvodom je zákonom stanovená ochrana spotrebiteľa. Za známku môžete zaplatiť platobnou kartou, cez PayPal alebo prevodom. Web, na ktorom si známku kúpite, je aj v slovenčine, čo je veľkou výhodou. Samozrejme, ak si na známku spomeniete v poslednej chvíli a nestihnete dodržať stanovenú lehotu, môžete si ju kúpiť na čerpacej stanici.

Dodržiavanie rýchlosti

V Rakúsku neexistuje jeden oficiálny sadzobník pokút ako na Slovensku. Výšky pokút si určujú jednotlivé spolkové krajiny. Za prekročenie povolenej rýchlosti vám hrozia až tisícové pokuty a dokonca aj odobratie kľúčov od auta. Maximálna povolená rýchlosť na diaľnici je ako u nás 130 km/h. Pozor si dávajte na úsekoch označených skratkou IG-L. Ide o zóny so zvýšenou ochranou životného prostredia. Na týchto častiach diaľnic je znížená rýchlosť. Prekročenie rýchlosti v tejto oblasti vás môže výjsť aj na 2.000 eur.

Cestovné poistenie

Bez ohľadu na typ dovolenky by ste nemali zabudnúť na cestovné poistenie. Online ho v súčasnosti vybavíte veľmi rýchlo aj v pohodlí domova. Jeho ceny sa pohybujú v prijateľných cenových reláciách, preto sa neoplatí riskovať. Čert nikdy nespí. Úraz sa vám môže stať nie len pri lyžovaní, ale aj pri rekreačnej turistike.

V nedeľu zatvorené

Myslite na to, že Rakúšania majú v nedeľu zatvorené obchody. Nakúpte si preto v predstihu alebo sa zásobte potravinami ešte na Slovensku. Ak cestujete do Rakúska v čase sviatkov, zistite si vopred, ako majú otvorené obchody, múzeá či atrakcie, ktoré sa chystáte navštíviť. Niektoré miestá môžu byť úplne zatvorené alebo mať skrátené otváracie hodiny.

You may also like