Ako zabezpečiť peniaze pred stratou hodnoty? Odpoveďou je zlato

by spravca

Dnešná neistá doma zmenila preferencie pokiaľ ide o investičné portfólio. Dominantné akcie a obľúbené nehnuteľnosti spadli z piedestálu a na ňom sa pevne usadilo investičné zlato.

Už neplatí, že by malo byť zlato v portfóliu zastúpení iba do maximálnej výšky 10 %. Stalo sa odpoveďou na otázku investorov, ale aj domácností, do čoho dnes investovať, aby naše peniaze nestrácali na hodnote. Názor finančných poradcov je dnes jasný: zlato do portfólia patrí až z 90 %.

Prečo tá zmena? Dôvodov je niekoľko

  • Zlato je istotou v dobách ekonomických, politických, pandemických aj vojenských kríz. Na jar sme to videli. Akcie klesali, cena zlata rástla. Hneď dvakrát prekonalo svoj historických rekord na vysokej cene sa aj udržalo.
  • Čakajú nás časy ekonomickej nestability a ani pandémia sa nechystá pominúť hneď tak rýchlo. Rozhodne bude mať zlato ešte väčší význam.
  • Zlato je majetkom takmer nezničiteľným. Nezničí ho požiar ani povodeň. Výhodou je aj jeho mobilnosť. Nehnuteľnosť si nepresťahujete, zlato áno.
  • Odborníci tvrdia, že vyčerpanie ložísk zlata je na dohľad. Dôjde k nemu do desiatich rokov. Nové ložiská sa hľadajú, ale nie sú. Tie čo sa objavujú ponúkajú zlato v nižšej kvalite.
  • Zlato je tiež majetkom hmatateľným. Veď ani peniaze z našej výplaty nám už neprechádzajú rukami, ale len bankovým účtom. Zlato je však skutočný fyzický majetok.

Existuje alternatíva k zlatu?

Nehnuteľnosti to už rozhodne nie sú. Oproti iným drahým kovom má zlato výhodu, že ho máme možnosť nakúpiť bez DPH. To neplatí u striebra, platiny, ani u paládia. DPH platíme aj pri nákupe diamantov.

Investičné zlato nakúpite v špeciálnej predajni aj online

Kto sa chystá nakúpiť investičné zlato, musí navštíviť bratislavskú predajňu na Dunajskej ulici 68. Tá má aj e-shop Slovenske-mince.sk. Tam môžete zlato nakúpiť online. Doprava je bezpečná, formou poistenej zásielky. Tento spôsob nákupu využívajú zákazníci s veľkou obľubou. „Zlaté mince a zlaté zliatky určené na bezpečné investíciu do tohto drahého kovu predávame priamo v Bratislave viac ako 9 rokov,“ komentuje Soňa Klempová, vedúca predajne. „Za toto obdobie sme si získali dôveru 15 000 zákazníkov, ktorí si u nás pravidelne dopĺňajú svoje súkromné zlaté rezervy. Zlato dovážame priamo zo zahraničia, od dcérskej spoločnosti rakúskej centrálnej banky. Klienti tak majú istotu pôvodu a rýdzosti.“

Investičné zlato iba zo zahraničia

Investičné zlaté zliatky pôvodom zo Slovenskej republiky nenakúpite. Mincovňa Kremnica investičné zlato v podobe zlatých zliatkov nevyrába. Nekúpite ho ani v NBS (v Národnej banke Slovenska). Preto u nás dominujú zlaté tehly zo švajčiarskych rafinérií. Svetovo najuznávanejšími sú Argor Heraeus a P.A.M.P. Plnohodnotnou alternatívou k nákupu investičného zlata sú investičné zlaté mince. Top značkou je Wiener Philharmoniker z Rakúska, ale tiež austrálske „klokany“ a kanadské mince s javorovým listom.

You may also like