Malý sprievodca typmi činiek

by spravca

Činky sú základom každej domácej posilňovne. Patria medzi športované potreby, ktoré sa dajú kúpiť za nízku cenu a umožňujú širokú variabilitu cvičenia. Ak máte malý byt, stačí vám zopár činiek a pomocou nich precvičíte celé telo. Samozrejme, že je potrebné si vybrať vhodný typ, váhu a naučiť sa s nimi správne cvičiť. Výber je naozaj široký od činiek pre úplných začiatočníkov až po skúsených profesionálov.

Pre koho sú činky určené

Činka je  jednoduchá a napriek tomu veľmi potrebná pomôcka na cvičenie. Vďaka neprebernému množstvu cvikov, ktoré sa dajú s činkou robiť, je neoceniteľnou súčasťou tréningov nielen kulturistov, ale prakticky všetkých športovcov. S činkami cvičia muži i ženy, deti, začiatočníci či profesionáli. Činky sú vhodné na formovanie tela a taktiež na zhadzovanie kilogramov.

Typy činiek

Existuje niekoľko typov činiek, ktoré by ste mali vyberať podľa toho, na čo vám bude činka slúžiť. Iné sú vhodné na posilňovanie a iné na aeróbne cvičenie. Činky sa vyrábajú z rôznych materiálov, rôznej váhy a prevedenia. Najširší výber činiek za bezkonkurenčné ceny nájdete na stránkach internetového obchodu inSPORTline.

Aeróbne činky

Začneme s činkami, ktoré sú určené skôr pre ženy túžiace po štíhlej figúre. Činky vhodné na aeróbne cvičenie sa nazývajú jednoručné činky. Majú tvar klasickej činky, vyrábajú sa v nižších váhach (do troch kilogramov) a sú doplnené držadlami pre lepšiu stabilitu činky v ruke. Jednoručné činky sú pomocníkom pri kardio tréningoch.

Dumbbell činky

Dumbbell činky sú vyhotovené z krátkej tyče, ktorá má po stranách závažie. Závažie môže byť na takomto type činky pripevnené alebo sa dá meniť pomocou upínacích uzáverov. V prípade, že máte radi variabilitu cvikov, kúpte si dumbbell činky s možnosťou výmeny závažia. Pre tých z vás, ktorí to myslia s cvičením naozaj seriózne, sú určené sady dumbbell činiek s rôznou váhou.

Barbell činky

Barbell činky sú vyrábané na podobnom princípe ako dumbbell. Rozdiel je v dĺžke stredovej tyče, ktorá sa dá uchopiť oboma rukami. Na koncoch tyče sú uzávery na upevnenie závaží. Barbell činky sú určené na dvíhanie vyšších váh, vzpieranie a na budovanie svalstva.

Kettlebell činky

Kettlebell činka sa nepodobná na žiadnu zo spomínaných typov činiek. Ide vlastne o guľu, ktorá sa drží pomocou úchopu na jej vrchole. Teší sa čoraz väčšej obľube hlavne pri kruhových tréningoch vo fitness centrách.

 

You may also like