Zásady výberu kúpeľňových svietidiel

by spravca

Krásna nová kúpeľňa si jednoducho zaslúži byť perfektne, no najmä bezpečne osvetlená. Vyzdvihnite kúpeľňovými svietidlami, na čo ste najviac hrdí, pohrajte sa s náladovým osvetlením alebo si užite líčenie bez nežiaducich tieňov.

Triky s kúpeľňovými svietidlami

Iba málokto sa v kúpeľni teší z okna, a ak tam aj náhodou je, tak je iba veľmi malé. Čo s tým? Jednoducho si to treba kompenzovať vhodným osvetlením, s ktorým budeme vidieť všetko potrebné či je deň, alebo noc. Kúpeľňové svietidlá však netreba vyberať len o ohľadom na praktickosť, určite je dobré hľadieť na ich estetickú stránku a nepodceňovať fakt, že ide „iba“ o kúpeľňu. Pobyt v kúpeľni predsa nás predsa často príjemne naladí do nového dňa, príp. v ňom získame potrebnú dávku uvoľnenia. Práve preto sa mnohí rozhodujú aj pre farebné náladové LED osvetlenie, ktoré sa dá ovládať pomocou diaľkového ovládača. Obávate sa, že svietidlá určené priamo do vlhkého prostredia vyzerajú horšie ako tie bežné? Na prvý pohľad ich ani nerozoznáte. Do kúpeľne je bežné umiestňovať jedno hlavné stropné svietidlo a dve svietidlá po bokoch zrkadla (v malých kúpeľniach postačia iba tie), pri ktorých sa dá nalíčiť bez nežiaducich tieňov. Aby ste sa vyhli oslneniu, popozerajte sa po svietidlách s opálovým sklom, prípadne po zrkadlách so zabudovaným LED osvetlením. Sú moderné a ušetria vám miesto na stene. Čím svetlejší a lesklejší obklad na steny zvolíte, tým lepšie sa bude svetlo v priestore odrážať.

Kúpeľňové svietidlá s vysokým IP

Osvetlenie môže byť umiestnené na strope, pri našej obľúbenej polici alebo dizajnovo zaujímavom výklenku, pri zrkadle, pri stropnej lište, okolo vane, ale môže byť aj priamo zabudované vo vani či v sprchovom kúte. Zdá sa vám to ako hazard so životom? Nebojte sa, všetky kúpeľňové svietidlá musia spĺňať bezpečnostné štandardy. Aby ste mali stopercentnú istotu, že ste vybrali správne, hľadajte také kúpeľňové svietidlá, ktoré majú hodnotu IP (stupeň ochrany krytu) minimálne 44, v blízkosti zdrojov vody však s IP55 alebo až 68. Čím vyššia hodnota IP, tým vyšší stupeň ochrany pred prachom a vodou získate. Ohľad tiež treba brať na bezpečnostné zóny a osvetlenie inštalovať do vzdialeností, ktoré zabránia nehodám. To však skúsení elektrikári a projektanti dobre vedia.

 

You may also like