Túžite po štvorkolke? Takto sa na nej jazdí

Túžite po štvorkolke? Takto sa na nej jazdí

by spravca

Túžba po štvorkolke chytí skoro každého muža pri pohľade na jazdcov, ktorí si užívajú adrenalínovú jazdu. Hučiaci motor, nadčasový dizajn, obrovské kolesá a vietor vo vlasoch lákajú ku kúpe tohto stroja čoraz väčší počet motoristov. Jazda na štvorkolke má svoje výhody, ale aj pravidlá, ktoré by ste mali poznať ešte pred prvou jazdou.

Pre štvorkolku nie je problém žiadny terén

Najväčšími výhodami štvorkolky sú konštrukcia a pneumatiky, ktoré umožňujú prekonať každý terén. A to dokonca aj v zime. Kolesá štvorkolky je možné vymeniť za snehové pásy a zmeniť tieto stroje na snežné skútre Lynx. Zároveň je riadenia štvorkolky omnoho jednoduchšie ako je tomu pri riadení automobilu. Iste si šoférovanie užije aj vaša polovička, ktorej ovládania auta priveľmi nejde. Stabilná konštrukcia štvorkolky dáva svojmu majiteľovi pocit istoty a bezpečia v zákrutách, pri prejazde cez náročný terén a taktiež pri jazde po klasických vozovkách. Výkon štvorkoliek umožňuje skúšať to, čo by ste nedokázali ani s motorkou. Pri driftovaní sa zem priam otvára a okolo vás lietajú kusy bahna. Tento pocit je naozaj na nezaplatenie. Štvorkolky sa stali na našich cestách novým fenoménom, na ktorý si musia zvyknúť aj tí ľudia, ktorým prekáža silný zvuk motora tohto stroja.

Vyberte si manuál alebo automat a užite si jazdu

Väčšina ľudí siahne pri kúpe štvorkolky po modeloch s variátorom t.j. automatickou prevodovkou. Pre maximálny pôžitok z ovládania a pre ostrejšiu jazdu vám odporúčame kúpiť štvorkolku s manuálnou prevodovkou. Vďaka tomu získate vozidlo, ktorému nerobí problém ani pretekanie. Vo všetkom ostatnom sa štvorkolka podobá jazde na motorke. Pozor si dávajte len v zákrutách. Pri prekonávaní zákruty sa štvorkolka ovláda oveľa horšie, lebo ju nemôžete nahnúť ako motorku. Zároveň jej robustná konštrukcia neumožňuje ovládanie ako v automobile. Preto je nutné v ostrej zákrute štvorkolke trochu pomôcť tak, že sa postavíte a telom vycentrujete ťažisko. Štvorkolky s výkonnejším motorom zvládnu bez problémov vyššie rýchlosti, a preto ich môžete prevetrať aj na diaľnici. Samozrejme, že riadiť štvorkolku nemôže každý, kto si zmyslí, že si chce zajazdiť. Je nutné vlastniť vodičské oprávnenie typu B. Zároveň myslite na bezpečnosť. Helma, okuliare, rukavice a chrániče urobia z každej jazdy nielen zábavnú, ale tiež bezpečnú aktivitu.

 

 

 

You may also like