Správne spať nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať

Správne spať nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať

by spravca

Ako správne spať? To je otázka, ktorá sa môže javiť ako absurdná, ale neverili by ste, koľko ľudí nesprávne spí, čo následne vplýva na každú jednu zložku ich života. Problémy so spánkom sa nabaľujú a nabaľujú, pričom je to ako jeden kolotoč, z ktorého je skutočne náročné sa dostať. Poďme sa pozrieť na to, ako by ste mali správne spať, čo následne môže maximalizovať vaše výkony vo všetkých oblastiach života.

Poďme rovno na rady, ako správne spať. Mali by ste si určiť pravidelný nočný režim spánku, pričom nejde o to či pôjdete spať o polnoci, pred polnocou alebo skoro večer, mali by ste chodiť pravidelne spať a pravidelne by ste mali vstávať.  A ideálne je späť sedem alebo osem hodín. Ak sa vám to zdá málo, tak nezúfajte, toto je porcia, ktorá vám naozaj stačí, pretože keď spíte 9 a viac hodín, paradoxne sa budíte viac unavení ako keď spíte 7. Tak skrátka funguje ľudské telo. Nie je problém si pospať aj cez deň, ale maximálne na niekoľko desiatok minút. Inak to je kontraproduktívne.

A odporúčaním je, aby ste pred spaním boli aspoň chvíľu v tme a pokoji. Preto je dobré, aby ste vypli svoje elektronické zariadenia, predovšetkým herné konzoly, mobily či laptopy včas, približne 30 alebo 40 minút pred tým, ako sa chystáte ísť spať. Vaša myseľ sa musí upokojiť, musíte byť v pokoji pred tým, ako zaspíte. Priamo to vplýva na kvalitu vášho spánku, aj keď si to možno neuvedomujete. A celkovo, ak máte možnosť spať v izbe, kde je minimum elektronických zariadení, rozhodne choďte do toho, pretože potom budete spať skutočne výborne. A ráno taktiež hneď nezapínajte telefóny a TV, venujte sa sami sebe, zľahka si zacvičte a preberte sa.

Hovoriť o pravidelnom spánkovom režime by mohol aj jeden z najlepších futbalistov na svete, Gareth Bale. Krídelník z Walesu, ktorý je súčasťou Realu Madrid, je na svoj spánok prísny, má pravidelný režim, ktorý dodržuje celú kariéru. Real Madrid v službách, ktoré poskytujú futbalové predpovede, patrí pravidelne medzi favoritov, Los Blancos vyhrávajú skoro v každom zápase, pričom kurzy na nich sú 1,5 až 1,80, po väčšine. Prispieva k tomu aj Bale, ktorý je v momentoch nezastaviteľný. Keď Gareth prišiel z Anglicka do Španielska, bojoval s tým, ako spať. V Španielsku je totiž zvykom neskoro večerať, neskoro chodíť spať a neskoro vstávať. On tomu ale nepodľahol a zo spoluhráčov bol vždy prvý v posteli a ráno vstával medzi prvými.

Môžete vidieť, že aj tí najväčší športoví profesionáli dbajú na svoj spánok. Majú to tak aj bojovníci MMA, ktorí spia nielen v noci, ale aj cez deň, pretože spánok je najlepšou formou regenerácie. A vy keď pracujete za počítačom alebo študujete a máte toho veľa, môžete si dať v priebehu dňa takzvaný power nap, ktorý trvá približne tridsať minút a osvieži vás tak, že následne môžete fungovať niekoľko hodín. A ešte lepšie ako pred tým. Spať treba pravidelne, dostatočne a nenechať sa rozhárať okolím. Každý totiž potrebujeme niečo iné a jediné, čo máme spoločné je to, že spať musíme všetci. Či už viac alebo menej.

You may also like