Toto by vám nemalo chýbať v zimnej výbave automobilu

Toto by vám nemalo chýbať v zimnej výbave automobilu

by spravca

Zima so sebou prináša veľa rizikových situácií, s ktorými sa na cestách môžete stretnúť častejšie ako v lete. Navyše sa mnoho motoristov vyberie počas zimy na dovolenku do hôr. Zasnežené horské cesty sú naozaj len pre skúsených šoférov, ktorí vedia odhadnúť situáciu a prispôsobiť jej spôsob jazdy. Títo skúsení motoristi tiež vedia, že do zimnej výbavy vozidla musia prihodiť niečo navyše.

Zimné cesty sú zradné a nebezpečné

Bežný človek sa zo snehu teší a motorista hromží. Jazdiť na vysokej snehovej prikrývke je vskutku kumšt. Nejeden šofér skončil v záveji len preto, že nemal vo výbave snehové reťaze a iné pomôcky, ktoré by počas zimy mali byť nevyhnutnosťou v každom vozidle. Avšak len malé percento motoristov sa na zimu skutočne pripraví a prihodí do kufra spomínané pomôcky. Väčšina zo šoférov sa spoľahne len na výmenu pneumatík a myslia si, že zimné gumy ich zachránia zo všetkých situácií. Bohužiaľ to tak nie je, pretože zimné pneumatiky sú síce prispôsobené na jazdu po zľadovatenej a zasneženej vozovke, ale po vysokej vrstve snehu sa s nimi jazdiť nedá. Podobne je to tiež s majiteľmi SUV vozidiel, ktorí si myslia, že ich silné vozidlo dostane z každej situácie. Preto len málokedy môžete v kufri takéhoto vozidla vidieť  reťaze na SUV 4×4. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čo by nemalo predvídavému šoférovi počas zimy chýbať v kufri automobilu.

Veci, ktoré vás počas zimy zachránia

Už sme spomínali zimné pneumatiky. Tie musíte mať obuté, či chcete, alebo nie, pretože bez nich vám v zime hrozí vysoká pokuta. Okrem zimných pneumatík myslite na maličkosti, ktoré vám nezaberú vo vozidle veľa miesta. Ide napríklad o metličku na zmetenie snehu z vozidla, škrabku na sklá a dobrú službu vám spraví odmrazovač skiel, ktorý vám ráno ušetrí dlhé minúty škrabania. Veľa motoristov pohorelo na tom, že zabudli vymeniť kvapalinu v odstrekovačoch. V zime musíte vymeniť letnú za nemrznúcu zmes. Počas zimných mesiacov sa vám nielen v horách môže stať, že zapadnete do záveja. Budete viac ako šťastní, keď vám pomôže okoloidúci motorista. Nespoliehajte sa však na to, že má vo vozidle ťažné lano alebo štartovacie káble a tieto dve pomôcky vozte vo vašom aute. Už sme spomínali snehové reťaze, ktoré sú v našich končinách povinné všade tam, kde to prikazuje dopravná značka. Reťaze na dodávky, malé automobily či silné vozidlá, vo všetkých typoch vozidiel sú v horách reťaze povinnosťou. Poslednými položkami na zimnom zozname sú skladacia lopata a poprípade teplé deky.

 

 

 

You may also like