Správne ošetrenie dreva pomocou oleja na drevo

Správne ošetrenie dreva pomocou oleja na drevo

by spravca

Drevo môžete ošetrovať olejmi alebo voskami, pričom práve vosky majú tendenciu usadiť sa na povrchu, zatiaľ čo oleje majú tendenciu prenikať hlbšie. Oleje možno rozdeliť na tie, ktoré tuhnú a tie, ktoré vždy ostávajú tekuté. Vo všeobecnosti možno povedať, že olej na drevo lepšie chráni, izoluje a nevymýva sa. Aké sú ďalšie výhody používania oleja na drevo?

Prečo je dôležité používať olej na drevo?

Olej na drevo je ochranná a dekoratívna úprava aplikovaná na vrchnú časť dreva alebo samostatne na drevený nábytok, a to predovšetkým na zvýraznenie charakteru a tónu dreva. Preniká hlboko do tohto materiálu, aby nahradil prírodné oleje, ktoré sa časom strácajú a opotrebúvajú každodenným používaním.

Treba si uvedomiť, že najmä vonkajšie drevené povrchy sú ovplyvnené environmentálnymi faktormi a poškodením spôsobeným najmä vyššou vlhkosťou, UV žiarením, hmyzom či mechanickému poškodeniu. Neošetrené drevené povrchy, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu, začnú časom blednúť a meniť svoj vzhľad.

Ošetrite drevené podlahy či nábytok

Výhodou použitia oleja na drevené podlahy je, že zvýrazňuje vlastnosti štruktúry dreva a dodáva podlahe jedinečný povrch. Môže sa použiť na masívne mäkké a tvrdé drevo, ale tiež drevený nábytok, ktorý sa nachádza v interiéri alebo exteriéri. Oleje, ale aj farby laky sú navrhnuté tak, aby odolali oderu a zároveň škrabancom, čím sa výrazne znižuje riziko opotrebenia. Takýmto spôsobom materiál vyzerá aj po desiatkach rokoch veľmi pekne, pričom stále pôsobí novým a neopotrebovaným dojmom.

Pred kúpou dreveného nábytku, podlahy či iných výrobkov je dôležité uvedomiť si, že o drevo sa treba pravidelne a dôkladne starať, keďže ide o prirodzený materiál, ktorý istým spôsobom stále pracuje a môže meniť svoj vzhľad.

 

You may also like