Turistická obuv – aká podošva je najkvalitnejšia?

Turistická obuv – aká podošva je najkvalitnejšia?

by spravca

Z hľadiska bezpečnosti a pohodlnosti by ste sa pri výbere turistickej obuvi mali zamerať na jej podošvu. Podošva má nosnú funkciu, dokáže chôdzu spraviť komfortnú, zabráni riziku pošmyknutia a niektoré podošvy dokonca pracujú ako akýsi odkvap. Podošva sa vyrába z rôznych materiálov. Aká podošva je najkvalitnejšia?

Každý krok môžete byť utrpením i snom

Za život ste iste vystriedali veľa topánok a kúpili si obuv na rôzne príležitosti. Od spoločenskej obuvi očakávate hlavne to, aby dobre vyzerala. Od športovej by ste mali vyžadovať komfort a bezpečnosť. Pred výberom turistickej obuvi je nutné si overiť, akou podošvou turistické topánky disponujú. V opačnom prípade môže byť každý krok utrpením. Podošva dokáže tlmiť, ale tiež znásobovať otrasy. Podošva môže zabrániť pošmyknutiu, ale ho tiež spôsobiť. V teréne, ktorý vás v horách čaká, musíte svojim topánkam veriť a nie sa obávať toho, ako a kam stúpite. Aké vlastnosti majú jednotlivé materiály využívané na výrobu podošvy?

Ohybnosť nie je kľúčovým parametrom

Mnohí ľudia si myslia, že ohybná podošva zabezpečí pohodlnosť pri chôdzi a hlavne dámy preferujú, aby ich dámska turistická obuv bola flexibilná. Na ohybnosti podošvy až tak nezáleží. Aj podošva vyrobená z tvrdších materiálov môže byť veľmi komfortná, ak sa dbá na výber ostatných spodných vrstiev. Niektoré podošvy sa totiž skladajú až z troch vrstiev. Ak si k týmto vrstvám prirátate aj stielku, tak dosiahnete pocit mäkkosti.

Kombinácie materiálov podošvy

Guma a polyuretán

Táto kombinácia sa zdá byť s ohľadom na kvalitu turistickej obuvi najvhodnejšia. Spodná časť podošvy je gumená a medzipodošva polyuretánová. Guma sa stará o protišmykové vlastnosti a polyuretán chráni pre mechanickým poškodením. Pánska a dámska turistická obuv s podošvou uvedenej kombinácie je bezpečná počas mrazov i pri chôdzi po vlhkom povrchu.

Polyuretán

Podošva môže byť vyrobená len z polyuretánu, ale jej jednotlivé vrstvy z rôznych typov tohto materiálu. Čisto polyuretánové podošvy sú veľmi pružné, odolné a prakticky ich nedokážete ničím poškodiť. Turistická obuv s takouto podošvou je vhodná aj na lezenie po skalách. Pozor na to, že polyuretánová podošva nemá ochranu proti šmyku. Niekedy sa môžete stretnúť aj topánkami, ktoré majú podošvu z termoplastického polyuretánu (odoláva poškodeniu a zároveň sa nešmýka). Tento materiál je však na výrobu náročný a cena topánok značne vysoká.

 

 

You may also like