Tipy a inšpirácie, ako si zariadiť útulnú spálňu

Tipy a inšpirácie, ako si zariadiť útulnú spálňu

by spravca

Nie je nič lepšie, ako sa po dlhom a náročnom dni zababušiť do paplónov v útulnej posteli. Spálňa by mala byť útočiskom pokoja a relaxu, takže výber správneho dizajnu od farieb cez dekorácie až po vhodné matrace je nevyhnutný. Čo teda robí priestor spálne útulným?

Čítajte ďalej a zistite, ako zo spálne urobiť útulné útočisko pre kvalitný spánok a relaxáciu. Myslite na farbu, textúru, materiály, nábytok aj osvetlenie – všetky tieto faktory prispievajú k príjemnej atmosfére a kľúčom k úspechu v podobe skvelej spálne je zvážiť každý z nich.

Ako si navrhnúť spálňu?

Navrhovanie a zariaďovanie spálne nemusí byť zdĺhavý proces, ak sa budete inšpirovať týmito pravidlami:

 • Najprv umiestnite posteľ. Nielenže je to najdôležitejší kus nábytku, ale s najväčšou pravdepodobnosťou aj najväčší. Uistite sa, že sa zmestí do miestnosti a potom podľa toho umiestnite zvyšok nábytku.
 • Umiestnite posteľ tak, aby ste videli na dvere. Budete sa cítiť bezpečnejšie.
 • Uistite sa, že na oboch stranách postele je dostatočný priestor, aby ste okolo nej mohli voľne prechádzať.
 • Nábytok umiestnite podľa toho, kedy a ako ho používate. Ak sa vám do izby zmestí šatníková skriňa, uistite sa, že je v blízkosti aj zrkadlo. Veľké okná, svetlé farby a zrkadlá sú super rýchle triky na zväčšenie priestoru.
 • Urobte si poriadok. Menej je niekedy viac a priestor bez neporiadku pomáha znižovať stres a podporuje relaxáciu.
 • V spálni nemajte žiadnu elektroniku. Svetlo z obrazoviek narúša schopnosť tela rozlišovať medzi dňom a nocou, takže elektroniku ponechajte v inej miestnosti.
 • Vyzdobte si izbu vecami, ktoré vám prinášajú radosť. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako vytvoriť dokonalý relaxačný priestor je obklopiť sa predmetmi, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári.
 • Zvážte kúpu vstavaného nábytku, aby ste čo najlepšie využili svoj priestor. Ako lepšie využiť nevhodne tvarovanú miestnosť, než vstavanými skriňami? Nielenže miestnosť bude vyzerať krajšie, ale tiež vám umožní efektívne využiť vnútorný priestor.

Základný prvok spálne – posteľ

Kvalitná posteľ je dlhodobou investíciou, nad ktorou sa oplatí premýšľať. Dnes máte na výber niekoľko možností, vrátane rôznych typov postelí a špeciálnych materiálov. Je len na vás, či preferujete čalúnené postele, kovové rámy alebo klasický masív.

Veľkosť postele sa bude odvíjať nielen od vašich nárokov, ale aj od dispozičných možností spálne. Na trhu nájdete jednolôžkové postele, postele s úložným priestorom, manželské postele od 140×200 cm až po kráľovské s rozmermi 200×220 cm.

Tip: Viete, ako vybrať posteľ pre návštevy?

Matrac

Spánok je životne dôležitý pre optimálne zdravie, preto svojmu telu doprajte kvalitný matrac. Mali by ste si vybrať matrac, ktorý bude vyhovovať vášmu typu postavy a požiadavkám na spánok. Každý z nás má rôzne polohy spánku a rôzne preferencie pohodlia.

Aby ste si skutočne vybrali matrac, ktorý je pre vás ten pravý, vždy by ste si ho mali v predajni vyskúšať. Keď si ľahnete na matrac, venujte pozornosť jeho trom najdôležitejším vlastnostiam: pohodlie, podpora a priestor. Matrac, ktorý najlepšie spĺňa túto kombináciu bude pre vás pravdepodobne ten najvhodnejší.

Investujte do dobrého matraca a už nikdy nebudete mať zlý spánok.

Posteľné materiály

V posteli trávite tretinu svojho života, takže je dôležité, aby látka, pod ktorou spíte nebola vyrobená z toxických chemikálií. Tkaniny by mali byť vyrobené z prírodných vlákien, priedušné a nemali by obsahovať žiadne škodlivé látky. Máte teda správnu posteľnú bielizeň?

Organická bavlna, vlna, bambus – tieto materiály najlepšie reagujú na zmeny telesnej teploty, pomáhajú odvádzať vlhkosť od tela a cirkulujú vzduch. To maximalizuje schopnosť vášho tela ochladzovať sa a regulovať teplotu. Vďaka tomu sa budete v posteli počas spánku menej prehadzovať a otáčať z boka na bok. Vlna je tiež hypoalergénna, čo alergici určite ocenia.

Kvalitná posteľná bielizeň môže naozaj priniesť vášmu spánku celkom novú kvalitu. Pre maximálny komfort v spálni sa rozhodnite pre nadýchanú perinu a obliečky a budete sa cítiť ako v hoteli. Po dlhom náročnom dni môžete vkĺznuť pod úžasne mäkkú súpravu obliečok a hrozí, že už nikdy nebudete chcieť z postele vyliezť.

Jednoduché triky, vďaka ktorým bude vaša spálňa mimoriadne útulná

Keďže až tretinu života strávi človek spánkom, mali by ste myslieť na to, ako maximalizovať pohodlie a útulnosť vašich spální. Či už v zime alebo na jar, tu je niekoľko jednoduchých a praktických trikov, ako si urobiť izbu útulnou.

Farebná paleta

Nie je žiadnym tajomstvom, že farby majú veľký vplyv na to, ako sa v priestore cítite. Aby ste si mohli vytvoriť fantastickú atmosféru a pokojné miesto na odpočinok, výber správnych farieb je dôležitý.

 • Modrá je v súčasnosti veľkým favoritom. Je všestranná a dobre sa hodí aj do malých priestorov.
 • Šedá sa hodí takmer ku všetkému. Ak sa obávate, že vaša spálňa bude pôsobiť príliš chladne, vyberte si sivú s hrejivými podtónmi a skombinujte ich s jasnejšími akcentmi.
 • Ak chcete svojej spálni dodať dramatickosť, vymaľujte ju na červeno. Ale buďte opatrní a využite ju vkusne, červená môže pôsobiť agresívne.
 • Ak je pre vás modrá príliš studená a červená príliš vášnivá, prečo nesiahnuť po zelenej? Zelená vyvoláva pokoj, vytvára harmóniu a spája s prírodou.
 • Veľkým trendom je aj kombinácia čiernej a bielej. Tento monochromatický vzhľad vôbec nemusí byť chladný a nudný, práve naopak, aj moderná spálňa môže byť útulná.

Priestrannosť

Najlepším spôsobom, ako urobiť vašu spálňu priestrannou je vpustiť do nej čo najviac prirodzeného svetla. Prirodzené svetlo vám zaistia veľké okná, takže sa uistite, že pred nimi nestojí žiaden nábytok. Záclony, žalúzie či kvalitné rímske rolety by sa mali ľahko ovládať.

Ak v miestnosti nemáte veľa prirodzeného svetla, vymaľujte izby vo svetlých farbách. Najlepší spôsob na vytvorenie priestrannosti je zrkadlo. Vytvorí ilúziu väčšieho priestoru a vďaka tomu bude izba vyzerať jasnejšie.

Pohodlný koberec

Predstavte si, že ráno vstanete z postele a zaboríte prsty na nohách do veľkého nadýchaného koberca. No neznie to úžasne? Nie je nič lepšie a útulnejšie, ako obrovský vlnený koberec hneď vedľa postele.

Umenie na stenu

To, že je spálňa vašim súkromným miestom, neznamená, že si ju nemôžete vyzdobiť umeleckými dielami. Vyberte si buď jedno veľké umelecké dielo ako ústredný bod alebo niekoľko menších kúskov. Uistite sa, že je to niečo, do čoho sa každý deň budete s radosťou zobúdzať.

Rastliny

Ak si myslíte, že rastliny neznamenajú útulnosť, mýlite sa. Izbové rastliny majú veľa výhod. Dodajú vašej spálni prirodzenú a relaxačnú atmosféru a pomôžu vám vytvoriť pokojné útočisko. Niečo také jednoduché, ako sú kaktusy alebo jemná orchidea vám môže do izby vniesť život a zároveň dodá trochu farebnosti.

Ak vám chýba príroda, zvážte umiestnenie rastlín na policu ako dekoráciu alebo si ich zaveste, čím maximálne využijete vertikálny priestor v menšej miestnosti.

Pozor! Niektorí experti tvrdia, že rastliny vám počas spánku môžu kradnúť kyslík. Ak si teda chcete vytvoriť doma doslova botanickú záhradu, radšej to nechajte do obývačky alebo na zimnú záhradu, a v spálni to so zeleňou príliš nepreháňajte.

Atmosféra zimnej chaty

Ak sa vám pri slove „útulná” vybaví predstava teplej zimnej chaty, zamyslite sa nad tým, ako môžete túto scénu vytvoriť vo vašej spálni. Drevo, ľan, ratan, prútie, kameň, vlna: to všetko sú materiály, ktoré vyžarujú teplo. Rozmiestnite ich po izbe, aby vaša spálňa pôsobila ešte viac útulne. Možno k tejto atmosfére pomôžu aj tienidlá zo semišu, vlnené vankúše či kvalitný prútený nábytok do spálne?

Knihy

V spálni by ste nemali mať žiadnu elektroniku, pretože môže narúšať váš spánok. Radšej si do nej prineste knihy a vystavte si ich pekne na malú poličku. Kopu vašich obľúbených kníh si ponechajte pri posteli. Ak máte v izbe kútik, s ktorým si neviete poradiť, urobte z neho miesto na čítanie. Môžete pridať závesné kreslo, deku a malý príručný stolík.

Menej je viac

Minimalizmus je kľúčom k útulnosti. Príliš veľa prvkov môže pôsobiť rušivo a vytvárať vizuálny neporiadok. Zamyslite sa nad tým, čo je pre vás v spálni naozaj dôležité a ponechajte si iba to najnutnejšie. Menej vecí uvoľní vašu myseľ a pripraví na odpočinok.

Vôňa

Aj správna vôňa dokáže navodiť tú správnu atmosféru v každej spálni. Relaxačné prostredie a upokojujúce vonné sviečky dodávajú spálni útulnosť. Ak sa obávate nebezpečenstva požiaru, skvele budú fungovať aj alternatívy, ako sú sviečky na batérie alebo difuzéry esenciálnych olejov, ktoré fungujú aj ako nočné svetlá.

Osvetlenie

Uvoľňujúcu atmosféru vytvoríte aj osvetlením. Vyhnite sa však tomu, aby ste mali iba jeden zdroj svetla a namiesto toho skúste osvetlenie rozvrstviť.

 • Typy osvetlenia: Vo všeobecnosti existujú tri typy osvetlenia, ktoré môžete vrstviť – pracovné, ambientné a akcentové. Pracovné poskytuje osvetlenie pre detailnú prácu (stolová lampa na čítanie), akcentné osvetlenie sa používa na zvýraznenie určitého objektu alebo priestoru a ambientné osvetľuje celé okolie. Moderná doba vám dnes ponúka možnosť ovládať svetlo pomocou diaľkového ovládania, a tak sa nemusíte báť, že by ste pri zhasínaní svetiel museli vstávať.
 • Typy žiaroviek: Pri výbere svietidiel zvoľte aj vhodné žiarovky. Vyskúšajte LED stmievateľné žiarovky, ktoré vám umožňujú ovládať jas a vytvárať okolitú atmosféru. Nielenže tieto možnosti prispejú k útulnosti, ale znížia aj vaše účty za energiu.

Charakter

I keď sa na vás zo sociálnych médií hrnú denne, nespoliehajte sa príliš na trendy. Ani si nenechajte nahovoriť, že potrebujete vytvoriť dokonalý priestor. Namiesto toho si vytvorte miestnosť, ktorá bude odrážať vašu osobnosť.

Či už do nej začleníte vaše obľúbené knihy, fotografie vás a vášho partnera v Paríži, špeciálne umelecké dielo alebo komodu, ktorú ste zdedili, to všetko vám prinesie pohodlie. Áno, môže byť zábavné nakupovať nové veci, ale práve nostalgické kúsky nám prinášajú radosť a robia naše izby a srdcia útulnými.

Spálňa podľa feng shui: Čo robiť a čo nie?

Spálňa je vo filozofii feng shui najdôležitejšou miestnosťou domova. Tu je niekoľko tipov, ako podľa feng shui vniesť do spálne viac lásky, relaxu a pozitívnu energiu a ako sa vyhnúť tej negatívnej.

1. Správne umiestnenie postele

Umiestnenie vašej postele vo vzťahu k dverám spálne je vo feng shui mimoriadne dôležité. Najlepšie umiestnenie postele a dverí podľa feng shui:

 • Uistite sa, že posteľ je vo veliteľskej polohe. To znamená, že keď ste vo svojej posteli, nemali by ste byť priamo v jednej línii s dverami.
 • Dvere by sa nemali otvárali priamo v jednej rovine s posteľou.
 • Vyhnite sa „polohe rakvy“, kedy vaše nohy smerujú k dverám.
 • Umiestnite čelo postele k pevnej stene, kde nie sú dvere.

2. Zaobstarajte si čelo postele

Čelo postele predstavuje stabilitu a podporu vo vašom živote, najmä vo vašich romantických vzťahoch.

3. Poriadok pod posteľou

Dobre si prezrite, čo máte uložené pod posteľou. Veci pod posteľami vás ovplyvňujú, keď spíte v pasívnom „jinovom“ stave. Čokoľvek, čo tam máte môže tiež predstavovať alebo vytvárať podvedomé bloky vo vašom živote. Listy od bývalých partnerov, topánky, batožina – to všetko môže narúšať vašu energiu.

Ak tam tieto predmety máte, je čas priestor pod posteľou vyčistiť. Ak je to možné, odporúča sa, aby ste pod posteľou nemali žiadne úložné priestory. Potom môže čchi (alebo „qi” – energia životnej sily) počas spánku voľne prúdiť všade okolo vás.

4. Obmedzte elektroniku v spálni

Ako sme už spomínali, prítomnosť elektronických zariadení v spálni môže narušiť váš spánok. Ak máte problémy s nočným odpočinkom, snažte sa, aby sa do spálne nedostala žiadna elektronika. Kúpte si radšej budík a čítajte iba knihy. To sú dva spôsoby, ako sa zobudiť a zabaviť aj bez toho, aby ste potrebovali telefón či inú elektroniku.

5. Pár nočných stolíkov

Dva nočné stolíky sú lepšie ako jeden, pretože asymetria môže byť podľa feng shui rušivá. Taktiež umožňuje každému partnerovi (alebo budúcemu partnerovi) mať vlastný priestor na odkladanie predmetov.

6. Farby vhodné pre feng shui

Farby do spálne by mali vyjadrovať vášeň a lásku. Ak túžite po troche vzrušenia, skúste pridať trochu červenej, zemité a neutrálne farby poskytujú podporu a uvoľnenie, a ak túžite po energii a vitalite, skúste modrú a zelenú. Ak ste slobodní, ružové a broskyňové odtiene sú ideálne odtiene na prilákanie partnerstva.

7. Buďte vyberaví aj pri umení

Umelecké dielo vo vašej spálni môže povedať veľa o vašom osobnom živote a ovplyvniť to, ako sa cítite. Ak ste single a hľadáte partnerstvo, vyhnite sa obrázkom slobodných ľudí a predmetov. Namiesto toho sa zamerajte na umelecké diela zobrazujúce páry alebo dve položky na obrázku.

8. Presuňte knihy von

Môžete milovať knihy, ale ak máte problém cítiť sa v spálni uvoľnene, je čas nájsť im nové miesto. Knihu, ktorú práve čítate si nechajte na nočnom stolíku. Treba však odstrániť hromady kníh na podlahe alebo na poličke, pretože knihy obsahujú aktívnu energiu a stimulujú myseľ.

9. Udržujte svoj pracovný život oddelený

Spálňa nie je tým najlepším miestom pre domácu kanceláriu. Ak máte pracovný stôl a pracovné materiály hneď vedľa postele, môže to opäť sťažiť spánok. Tiež môže byť ťažšie sústrediť sa a byť bdelý počas dňa.

Ak nemáte v domácnosti iný priestor na vytvorenie vyhradenej kancelárie, urobte všetko pre to, aby ste v spálni vytvorili nejaké oddelenie, napríklad pomocou závesu alebo police. Ak ani na to nemáte miesto, skúste si na konci každého dňa zakryť stôl aspoň vkusným kusom látky.

10. Zvážte veľkosť postele

Ak dúfate, že do svojho života čoskoro privítate partnera, uistite sa, že v posteli je priestor pre oboch.

11. Vyberte si posteľnú bielizeň zámerne

Odpočinkom a spánkom strávite vo svojej posteli niekoľko hodín. Takže je dobré zvážiť, čím sa obklopujete. Vyberte si farbu posteľnej bielizne podľa toho, čo by ste chceli do svojho života pozvať. Pamätajte na červenú pre vášeň a upokojujúce neutrálne farby na relaxáciu.

Čomu by ste sa mali v spálni vyhnúť:

 • Neumiestňujte posteľ oproti zrkadlu.
 • Neumiestňujte čelo postele k stene, ktorá má na druhej strane toaletu, inak by vaše šťastie mohlo byť „spláchnuté”.
 • Neumiestňujte posteľ pod žiadne trámy ani šikmé stropy, inak budete pociťovať neustály tlak.
 • Nevešajte si nad posteľ luster, pretože môže spôsobiť ostré svetlo a pocity nepokoja, ak sa nad vami v noci niečo hompáľa.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

 

 

 

You may also like