Gore-Tex® membrána v turistickej obuvi. Je naozaj dôležitá?

Gore-Tex® membrána v turistickej obuvi. Je naozaj dôležitá?

by spravca

Vodovzdorné, vodoodpudivé a priedušné membrány sú súčasťou oblečenia i obuvi. Najznámejšou membránou je Gore-Tex®. Oblečenie a topánky s Gore-Tex® sú veľmi odolné, pohodlné na nosenie a univerzálne do každého počasia. V turistickej obuvi je táto membrána vskutku dôležitou časťou topánok, ktorá je zárukou komfortu a ochrany.

Tri dôležité vlastnosti turistických topánok

Aké musia byť turistické topánky? Iste vás prvé napadne pohodlné. Je pravda, že pohodlie je pri dlhšom turistickom výstupe veľmi dôležité. Rýchla únava chodidiel vedie k celkovej vyčerpanosti a následne k riziku zranenia. Okrem pohodlia je dôležité, aby turistická obuv poskytovala oporu a ochranu. Oporu vďaka dôkladne premyslenému strihu a ochranu vďaka Gore-Tex® membráne i podošve. Podošva zabráni pošmyknutiu a membrána sa stará o suché vnútro topánky.

Ako funguje Gore-Tex® membrána

Gore-Tex® membrána je vyrobená z dvoch vrstiev teflónu. Teflón je materiál využívaný v rôznych odvetviach priemyslu a obklopuje nás na každom kroku. Nájdete ho napríklad v elektronike, používa sa v chemickom priemysle a tiež v odevnom. Najdôležitejšou vlastnosťou teflónu je jeho schopnosť izolácie a nenasiakavosti. Skvelé je tiež to, že sa ľahko udržuje. Na druhej strane je teflón len málo odolný voči mechanickému poškodeniu. Preto sa Gore-Tex® membrána všíva do vnútra odevov ako podšívka alebo do topánok ako stredná, izolačný vrstva.

Gore-Tex® membrána je tvorená mikroskopickými pórmi. Cez póry sa nedokáže dostať ani molekula vody. Zároveň nie sú póry tak malé, aby cez ne neprešla para. Čo to znamená? Pánska a dámska turistická obuv s Gore-Tex® membránou je:

  • Priedušná. Vlhkosť ide z topánky smerom von, chodidlo sa nepotí a vnútorná stielka zostáva suchá.
  • Vodovzdorná. Turistická obuv dokáže odolávať dlhému dažďu a dokonca stúpnutiu do potôčika. Poriadnu túru si môžete dopriať za každého počasia.

Tri vrstvy turistickej obuvi

Okrem Gore-Tex® membrány je turistická obuv tvorená vrchnou časťou a jemnou podšívkou. Vrchná časť topánky môže byť kožená, textilná alebo vyrobená z kombinovaných materiálov. Najpevnejšie a najviac odolné sú topánky kožené. Na menej náročné túry vám budú stačiť textilné topánky, ktoré sú veľmi ľahké a extrémne pohodlné na nosenie. Turistické topánky vám pri správnej údržbe vydržia niekoľko rokov bez toho, aby stratili svoje vlastnosti a funkčnosť.

 

You may also like