Chyby, ktorými ničíte svoje vozidlo

Chyby, ktorými ničíte svoje vozidlo

by spravca

Na materiálnych veciach by sme si síce nemali zakladať, ale na druhej strane si musíme vážiť všetko, čo máme. Vážiť si svoje vozidlo by mal každý motorista. A nielen kvôli tomu, že nové auto nie je veru lacné. Dobre udržiavané vozidlo, ktoré neničíte hlúpymi zvykmi alebo ignoráciou, veľa vydrží a hlavne vás podrží v rizikových situáciách. Ktorými chybami ničíte automobil?

Ničenie pneumatík

Zimné a letné pneumatiky ničí nesprávny tlak a aj to, keď šetríte na nesprávnom mieste a pneumatiky neprezúvate. Znehodnocuje ich tiež preťaženie, takže pozor na plne naložené strešné boxy Northline. Pneumatiky rýchlo ojazdíte spôsobom jazdy ako je prudké brzdenie a divoké rozjazdy.  Taktiež parkovaním na obrubníku a jazdou po ostrých kameňoch. Takéto zaobchádzania nevydržia ani skvelé pneumatiky Kormoran.

Ničenie bŕzd

Brzdy ničíte už spomínaným prudkým brzdením. V niektorých situáciách nechajte brzdenie na motor a majte nohu veľmi ľahkú. Príjemná a pohodová jazda z kopca sa dá realizovať zaradením dvojky a spoľahnutím sa na motor. Na brzdu a plyn šliapte opatrne aj na križovatke. Lenže to by ste sa nemohli neustále lepiť na vozidlo pred vami. Ak stojíte na križovatke alebo v poriadne dlhej kolóne, spomeňte si na to, že existuje neutrál a dokonca máte ručnú brzdu.

Zanedbaná geometria

Výmena pneumatík je otravná a veľa šoférov pneumatiky neprezuje alebo ich vymení svojpomocne v garáži. Na svojpomocnej výmene pneu nie je nič zlé, ale nezabudli ste na niečo? Prezúvanie v servise je zväčša spojené s vyvážením kolies t.j. geometriou. Zanedbaná geometria ničí pneumatiky a znižuje ovládateľnosť automobilu.

Žiadna kontrola kvapalín

Kedy ste sa naposledy pozreli pod kapotu vozidla? Ak veľmi dávno, zajtra túto chybu napravte. Vizuálne skontrolujte rysky s chladiacou kvapalinou, dolejte kvapalinu do odstrekovača a preverte i stav motorového oleja. Nič však nepreháňajte a v žiadnom prípade kvapaliny nedolievajte nad rysku s maximálnou hodnotou.

Kontrolka svieti? Žiadny problém

V prípade, že vám na palubovke začne svietiť akákoľvek kontrolka, zbystrite pozornosť. Následne v čo najkratšom čase dajte skontrolovať automobil a zistite, akú poruchu kontrolka signalizovala. Dokonca aj po vypnutí kontrolky nezabudnite na návštevu servisu. O pár dní môže svietiť opäť a vozidlo sa dostane do núdzového režimu.

 

You may also like