Potrebujem nový krb a k nemu komín – ako si správne vybrať?

by spravca

Pri výbere nového krbu a komína máte množstvo možností – zoženiete najrôznejšie dizajny a štýly od vysoko výhrevných modelov až po dekoratívne s nízkou výhrevnosťou. Krb, v ktorom budete na udržiavanie ohňa spaľovať drevo je jediný druh krbu, ktorý si vyžaduje klasický komín ako ho všetci poznáme a dymovod. Pred samotným výberom krbu a komína by ste mali zvážiť nasledujúce detaily.

UMIESTNENIE KRBU

Kde sa bude krb nachádzať? Ak nahradí starý krb a bude stáť na jeho mieste, mali by ste si vybrať krbovú vložku. Druhá možnosť je samostatne stojaci krb. Ak bude krb napojený na existujúci komín, poraďte sa s kvalifikovaným profesionálom. Iba predajca krbov alebo stavebná spoločnosť zaoberajúca sa inštaláciou krbov vám dokáže poradiť aký komín a aká komínová vložka je vo vašom prípade najvhodnejšia. Ak budete chcieť krb napojiť na priamy dymovod, nezabudnite overiť, či vonkajšia stena spĺňa všetky náležitosti.

VEĽKOSŤ KRBU – KOĽKO TEPLA POTREBUJETE?

Ak nebudete vykurovať celý dom krbom, vysoko výhrevné zariadenie vám je zbytočné. Majte jasno v tom, či je pre vás dôležitejší estetický dojem z krbu alebo jeho výkon. Taktiež si zmerajte priestor, kam chcete krb nainštalovať a rozhodnite sa aké rozmery budú pre danú miestnosť ideálne.

ŠTÝL KRBU – KRB AKO VÝRAZNÝ DOPLNOK INTERIÉRU

Aký štýl, farbu, obklad si predstavujete? Môžete si vybrať samostatne stojaci krb, krbovú vložku, závesný krb, rohový krb – aký typ by vám najviac vyhovoval? Prezrite si ponuky krbov na internete aj v kamenných predajniach – rezonuje vami tradičný, rustikálny, luxusný alebo moderný štýl? Pri dnešnej širokej ponuke si určite nájdete dokonalú kombináciu štýlu, výkonu, energetickej efektivity a ceny, ktorá naplní vaše predstavy o dizajne aj cene.

KOMÍN A DYMOVOD

Komínkomínový systém pre krb, kachle či pec na tuhé palivo môže mať rôznu podobu. K najbežnejším typom patria:

  • Murovaný komín – komín postavený z tehál alebo kameňa, ktorého vnútorné steny sú obložené špeciálnym obkladom (najčastejšie šamotom), čím je vytvorený dymovod.
  • Betónový komín – tento typ komína je vidno predovšetkým na starších stavbách. Jeho nevýhodou je, že je náchylný na praskanie, takže je vhodné ho vymeniť za komín s modernejšou konštrukciou.
  • Komín s kovovým dymovodom – je podobný vetracej šachte plynového krbu. Dymovod je zvyčajne dvojstenný (niekedy dokonca trojstenný) a dym odvádza veľmi spoľahlivo.

 

You may also like