Paletové regály, veľká výpomoc pri skladovaní

by spravca

Skladovacia technika nám ponúka viaceré riešenia, ktoré napomáhajú k optimálnemu toku zásob a skladovania. K uloženiu a skladovaniu tovaru uloženého na paletách sa používajú paletové regály. Paletové regály sa tešia veľkej obľube najmä v skladoch a priemyselných objektoch. Za klasický rozmer euro palety sa považuje veľkosť 120×80×14,4 cm, čo umožňuje uskladňovať nielen drobný tovar, ale aj taký, ktorý má rozmery väčšie a maximálnu hmotnosť do 1500 kg. Paletové regály však nie sú vhodné len pre euro palety štandardizovaných rozmerov. Sú vhodné aj pre neštandardizované palety. Paletové regály sa odporúča využívať obzvlášť v prípade uloženia veľkého množstva materiálu na položku a súčasne pri rozsiahlom sortimente pri požiadavke na vysoký manipulačný výkon.

Nakladanie a vykladanie manipulačných jednotiek sa vykonáva pomocou vysokozdvižného vozíka. Veľkou výhodou v prípade paletových regálov je ich jednoduché prestavanie a tiež aj montáž. Regálové zostavy disponujú vysokou prispôsobivosťou, širokou ponukou rozmerov a vysokou nosnosťou konštrukčných prvkov. Dispozícia paletového regálu ponúka univerzálny prístup ku všetkým skladovaným paletám a je vhodný pre všetky typy skladovaných tovarov. V oblasti paletových regálov je novinkou mobilný paletový regál, ktorý je ovládaný elektronicky. Funguje vďaka koľajničkám. Jeho výhodou je maximálne využitie skladového priestoru.

Paletový regál je viazaný k určitému ukladaciemu prostriedku. Jeho výhodou je tiež to, že umožňuje ukladanie tovaru do vertikálnej polohy, čo umožňuje šetriť skladovú plochu. Priemerná štandardná výška paletového skladu je 12 metrov.

Paletový regál je najpoužívanejším prostriedkom v prípade skladovania a logistiky. Túto metódu skladovania dokonca neprekonali ani najnovšie skladovacie techniky. V prípade paletových regálov sa jedna o pomerne nenáročnú finančnú investíciu. Cenová dostupnosť spolu s flexibilitou predurčili paletové regály stať sa základným prvkom v prípade skladovacej a kompletizačnej techniky. Najobvyklejším spôsobom skladovania je viacmiestne ukladanie. To znamená, že sa 2 až 4 palety ukladajú vedľa seba. Ak sa jedná o ukladanie rezervných zásob či celých paliet, využíva sa ukladanie na dĺžku. Ak sa palety zo skladu odoberajú často, uplatňuje sa skladovanie paliet na šírku.

Paletové regály ponúkajú veľké množstvo výhod. Nemali by chýbať v žiadnom sklade, v ktorom má prevládať bezpečnosť a organizácia na výbornej úrovni. Paletový regál predstavuje optimálne riešenie pre efektívne a systematické skladovanie nielen kusového, ale aj paletového tovaru. Medzi ich najväčšie prednosti zaraďujeme ich nízku cenu, jednoduchú montáž a v prípade, ak nie sme s jeho veľkosťou spokojný aj jeho veľmi rýchle prestavanie.

 

You may also like