Na čo si dať pozor pri prenajme vozidla

by spravca

V poslednej dobe je čoraz obľúbenejší prenájom áut. Veľa klientov, ktorí cestujú do zahraničia na dovolenku, nechcú riskovať. Majú síce svoje autá avšak tieto sú vo veľa prípadoch staršie. Možnosť využívať tieto vozidlá na krátke vzdialenosti je pre nich bežné avšak trúfnuť si na dlhšiu cestu je veľa krát riskantné, a práve preto títo klienti využijú vo väčšine prípadov autopožičovne.

Druhým a možno aj hlavným dôvodom je batožinový priestor. Sú autopožičovne, ktoré sa špecializujú na vozidlá s veľkým batožinovým priestorom a takýmto spôsobom sa určite odvezú so všetkou batožinou, ktorú by štandardne do svojho auta určite nenaložili, a vo finále sú tu klienti, ktorí si auto vyskúšajú na dlhšiu cestu a na základe tejto skúsenosti si môžu zakúpiť nové vozidlo, prípadne osloviť konkrétnu autopožičovňu s možnosťou odkúpenia vozidla po skončení prenájmu. Napríklad, poznám požičovňu, ktorá po skončení nájmu, ak sa klient rozhodne odkúpiť vozidlo, odráta sumu prenájmu z predajnej ceny auta.

Niet sa čo čudovať. Je to dobrá možnosť, ako si krátkodobo zaobstarať auto, keď ho potrebujeme a nemáme. Ako všade inde, aj pri požičaní auta, si však treba dať pozor na určité veci.

  • Ak už viete, kedy a kde budete auto potrebovať, rezervujte si ho čím skôr. Môže sa totiž stať, že neskôr už vám ostanú na výber len drahé či horšie vozidlá.
  • Auto z letiska sa nie vždy musí oplatiť. Áno je to pohodlné ak vás po vystúpení z lietadla čaká hneď auto, no nie vždy to musí byť aj finančne najvýhodnejšie. Niektoré autopožičovne tam totiž nemajú svoju pobočku a účtujú si teda poplatok, za to že tam vozidlo museli pristaviť.
  • Záloha môže nemilo prekvapiť. Vždy si pozorne prečítajte či a koľko peňazí si účtuje vami vybraná autopožičovňa, ako depozit. Ak máte presnú sumu peňazí so sebou na dovolenke, môže vám to nepríjemne narušiť plány. Preto sa vždy na to vopred informujte a pripravte. (U profesionálnych autopožičovní je depozit možné robiť formou predautorizácie, to znamená, že prostriedky ostanú na vašom účte, ale sú blokované po dobu prenájmu).
  • Pri preberaní auta buďte obozretný. Vždy si pri preberaní vozidla, všetko poriadne obzrite a každý škrabanec či chybu vopred nahláste. Ak to budete mať uvedené v preberacej listine, ste tým pádom chránený pri odovzdávaní.
  • Veľmi častým javom býva, že za druhého vodiča sa pripláca. Je to, ale výhoda pokiaľ sa potrebujete počas jazdy viacerí vystriedať.
  • Vypočítajte si správne čas vrátenia vozidla. Pri objednávaní vozidla, musíte kalkulovať okrem času požičania auta, aj s časom jeho vrátenia. Autopožičovne sú totiž v tomto nekompromisné a len čo prekročíte stanovený čas, bude vám účtovaných ďalších 24 hodín.
  • Dotankujte palivo radšej vy. Autopožičovne vám dodajú auto s plnou nádržou na začiatku a taktiež očakávajú, aby ste im ho aj vy vrátili s plnou nádržou. Ak tak neučiníte, budete platiť nimi stanovený poplatok za každý liter benzínu. Takže v konečnom dôsledku vás to vyjde drahšie.

 

You may also like