Chystáte sa na dovolenku alebo poznávací zájazd, plánujete výlet do zahraničia za príbuznými či víkendový pobyt za hranicami? V takých prípadoch by ste mali mať na pamäti, že cestovné poistenie dnes už nie je žiaden luxus. Ba naopak, platné poistenie, ktoré vás v zahraničí ochráni, by malo byť pre turistov samozrejmosťou.
Možností, ako sa poistiť pri odchode z krajiny, je hneď niekoľko. Vybrať si môžete celoročné cestovné poistenie, ktoré najviac ocenia hlavne ľudia s pravidelnými cestami mimo Slovenska, či už za prácou alebo turizmom. Pre tých, ktorí cestujú do cudziny minimálne, prípadne len občas, je ideálne krátkodobé cestovné poistenie. Mali by ste vedieť, ako poistením znížiť riziko akýchkoľvek problémov a komplikácií na dovolenke. Čítajte!
Európsky preukaz vás neochráni pri všetkom
Médiá pravidelne informujú, aké nehody sa stali našincom či iným turistom počas dovoleniek a s príchodom letných mesiacoch sa tieto smutné správy objavujú čoraz častejšie. Ide pritom nielen o zlomené končatiny, vyvrtnuté členky či nevyhnutné operácie, ale žiaľ, aj nečakané úmrtia. Nehoda s tými najhoršími následkami sa môže poľahky odohrať aj v obľúbenej destinácií Slovákov – Chorvátsku.
Mnoho ľudí pritom odchádza na dovolenku len s európskym preukazom zdravotného poistenia s mylnou predstavou, že tento im zabezpečí bezproblémovú zdravotnú starostlivosť a tiež ich ochráni pred súvisiacimi finančnými výdavkami v prípade potreby. Vedzte, že tento preukaz vás ochráni len sčasti. Nepomôže vám napríklad v prípade záchranných činností, návratu do vlasti či ošetrenia v súkromnom zariadení. Nehovoriac o ukradnutej batožine či meškaní letu. Preto je namieste dojednať si pred cestou do zahraničia cestovné poistenie.
Výber správneho poistenia je dôležitý
Ak sa chystáte na dovolenku a zájazd si vyberáte cez cestovnú kanceláriu, cestovné poistenie vám zvyčajne ponúknu už priamo pracovníci cestovky. Zväčša však ide o jeden konkrétny typ bez možnosti širšieho výberu, ktorý nemusí do detailov sedieť vašim potrebám. Aj v tomto prípade sa nedajte nalákať na okamžité uzatvorenie poistnej zmluvy a radšej najskôr ponuky viacerých poisťovní preskúmajte sami. Možno to bude pre vás časovo náročnejšie a menej pohodlné, no výber cestovného poistenia by ste skrátka nemali za žiadnych okolností odfláknúť. V porovnaní so sumami, ktoré by ste vynaložili napríklad za hospitalizáciu v zahraničnej klinike či potrebné lieky, je cena za jednorazové poistenie skutočne zanedbateľná.
Čo má poistenie obsahovať?
V základnom balíku vždy nájdete preplatenie liečebných nákladov, do ktorých sú zahrnuté finančné výdavky spojené s ošetrením akútneho ochorenia, ako aj úrazu. Poisťovňa vám v tejto situácií preplatí náklady na ošetrenie, hospitalizáciu, lieky, ale aj špeciálne vyšetrenie či dokonca ambulantný prevoz na Slovensko i prepravu telesných pozostatkov naspäť do vlasti.
Ponuka jednotlivých poisťovní sa môže líšiť v tom, aké služby sú zahrnuté v základnom balíku a ktoré si budete musieť pripoistiť, ak o ne máte záujem. Najčastejšie si ľudia v rámci balíka cestovného poistenia vyberajú krytie pre prípad úrazu a poistenie batožiny a vecí osobnej potreby. Pripoistiť si však môžete aj zodpovednosť za škodu, právnu pomoc či poškodenie, zničenie, odcudzenie alebo stratu cestovných dokladov.
Cena nie je jediným ukazovateľom
Pri samotnom výbere cestovného poistenia by nemala rozhodovať iba jeho cena. Samozrejme, ide o jedno z najhlavnejších kritérií, no nie je jediné. Zvážte si, čo všetko chcete mať vo svojom balíku služieb zahrnuté. Máte záujem iba o poistenie liečebných nákladov alebo sa obávate, že vám bude meškať let či sa hrozíte škôd, ktoré by nechtiac mohli spôsobiť vaše ratolesti?
Pozor by ste si mali dať na dohodnuté poistné krytie, často sa totiž stáva, že poisťovne majú pri preplácaní liečebných nákladov stanovené určité limity a výluky z poistenia. Dbať by ste mali aj na to, či vám poisťovňa dáva možnosť uzatvoriť cestovné poistenie len pre jednotlivcov alebo poskytuje jednu poistku pre celú rodinu bez ohľadu na počet osôb. Dobre si všímajte aj dátum, do ktorého vám cestovné poistenie platí.
V niektorých prípadoch majú poisťovne stanovený limit 30 dní, v iných dokonca až 45 dní. Poistenie sa môže líšiť aj v minimálnom počte dní, na koľko si môžete poistenie dohodnúť. Napríklad krátkodobé cestovné poistenie ERGO ponúka klientom poistenie už od dvoch dní.
Ak poistku riešite na poslednú chvíľu, nezabudnite sa uistiť, že v čase vycestovania už vaše cestovné poistenie platí. Neočakávaná udalosť sa môže stať aj bezprostredne po prekročení hraníc…