Oblečte sa do kvalitného spánku: Ako oblečenie ovplyvňuje spánok

Oblečte sa do kvalitného spánku: Ako oblečenie ovplyvňuje spánok

by spravca

Spánok je nevyhnutnou súčasťou života. Každý jeden z nás sa snaží o plnohodnotný a dostatočné dlhý spánok. Snažíme sa to docieliť rôznymi spôsobmi. Zamysleli ste sa niekedy, či náš spánok môže ovplyvňovať aj výber oblečenia?

Nielen posteľ a kvalitný spánok je veľmi dôležitý na načerpanie energie do ďalšieho dňa. Veľkú rolu zohráva aj oblečenie, v ktorom spíme. Záleží na jeho strihu, ale aj na materiáli, z akého je vyrobené.

Každý spí rád v niečom inom. Aj oblečenie na spanie môže mať rôzne formy a podoby. Môžeme si vyberať zo spodnej bielizne, rôzne overaly, pyžamá s krátkym rukávom a dlhými nohavicami, pyžamá s dlhými rukávmi aj nohavicami alebo nočné košele.

Existuje teda veľa druhov pyžám, ale vždy je dôležité, aby spánok v pyžame nebol  obmedzovaný tlačením alebo škrtením kdekoľvek na tele. Nočný úbor by mal byť ušitý tak, aby nikde nemal nič navyše.

Pyžamo alebo košeľa?

Materiál nášho nočného prádla je veľmi dôležitý. Ale pred samotným výberom materiálu je dôležitý ešte jeden faktor. A tým je druh nočného oblečenia. Ani by nás nenapadlo, aká rozporuplná môže byť otázka, kto v čom spí.

Je pomerne málo ľudí, ktorí pravidelne striedajú to, v čom spia. Môže sa ale stať, že sa niekomu zmení preferencia a vymení pyžamo za nočnú košeľu alebo naopak.

Toto rozhodovanie sa s najväčšou pravdepodobnosťou týka iba žien, pretože existuje len málo mužov, ktorí by spali v nočnej košeli. A tak sa muži maximálne rozhodujú, či budú spať v pyžame alebo využijú iný alternatívny odev.

Dámske nočné košele a pyžamá môžu byť romantickými, elegantnými alebo modernejšími kúskami. Môžu byť pastelové alebo len jasnejšie, s čipkou, mašličkou alebo inými dekoratívnymi prvkami.

Nahota v posteli

Niektorí ľudia si do postele ľahnú aj bez oblečenia. Samozrejme, spať nahý si nemôže dovoliť každý, najmä pokiaľ nebývame sami. Ale aj tento spôsob môže so sebou prinášať isté výhody.

  • Kvalitnejší spánok – nahé telo dokáže lepšie regulovať teplotu, a tak určiť, kedy je pripravené k spánku a kedy je ideálny čas sa prebudiť. Vďaka ochladeniu pokožky ľudia upadajú do kvalitnejšieho spánku, takže sa ráno cítia dostatočne oddýchnutí.

Tip: Kvalitný spánok nadobudne telo aj dodržiavaním správneho biorytmu a tomu napomáha hormón melatonín. Viete, čo je melatonín a ako vplýva na kvalitu spánku?

  • Chudnutie – ak je nám zima, vydá naše telo viac energie na to, aby sa zahrialo, čo môže mať za následok aj spaľovanie kalórií.
  • Zlepšenie vzťahu – vzájomné dotyky kože medzi partnermi môžu uvoľňovať hormón lásky, ktorý sa nazýva oxytocín, a ten zlepšuje emocionálne väzby.

Spánok bez oblečenia sa teda môže zdať ako dobrá voľba, ktorá vedie ku kvalitnému spánku. Všetko má však svoje pre aj proti. Spať nahý znamená častejšie prezliekať posteľné obliečky a do postele sa odobrať ihneď po osprchovaní, aby sa na našom tele zbytočne nezachytili nečistoty.

Materiál oblečenia na spánok

Existuje nespočetné množstvo materiálov pre pyžamo, ktoré sú na súčasnom trhu dostupné. Stačí sa len rozhliadnuť a človek je hneď zavalený všetkými možnými materiálmi. Je už len na nás, ktorý druh bude najvhodnejší a zapôsobí svojimi kvalitami.

Bavlna

Dá sa povedať, že jedným z najbežnejších a najrozšírenejších materiálov pre pyžamo na spanie je bavlna. Bavlnené pyžamo má vyhovujúce vlastnosti pre pohodlný a zdravý spánok.

Je veľmi ľahké, relatívne jemné, ale hlavne bavlna dobre dýcha, čím sa vyhneme zbytočnému potu pri vyššých teplotách. To môže výrazne zhoršiť kvalitu spánku.

Bavlnené pyžamo na spánok sa dá nosiť jednak ako oddelené časti, ale aj ako celé pyžamo. Vyrábajú sa z neho pohodlné pyžamá pre dámy, pánov, ale aj deti.

Kvalitné materiály z bavlny si dlho udržujú svoju jemnosť a hebkosť. Udržateľnosť sa vzťahuje aj na ich farbu a tvar.

Hodváb

Jedným z luxusnejších materiálov, ktoré sa odporúčajú pre pyžamá na spanie, je samozrejme hodváb. Hodváb je prírodný materiál, ktorý, podobne ako bavlna, veľmi dobre dýcha. V hodvábnom pyžame sa telo taktiež potí menej a zároveň je ešte ľahšie ako bavlna.

Spomenuli sme si výhody hodvábneho pyžama, no má aj jednu zásadnú nevýhodu. A tou je jeho cena. Dokáže sa vyšplhať na naozaj veľké čísla. Tu sa už môže každý sám rozhodnúť, či naozaj existuje cena, ktorá bude brániť kvalitnému a zdravému spánku.

Skvelou alternatívou pre tých, ktorí nechcú zbytočne investovať priveľa peňazí do drahého pyžama, je umelý hodváb. Tento materiál sa vyrába z recyklovanej drevenej vlákniny a má podobné vlastnosti ako ten prírodný. Okrem iných osvedčených možností, aj toto je spôsob, ako zlepšiť kvalitu spánku a zároveň byť akýmsi spôsobom ekonomický.

Flanel

Počas zimných mesiacov zvykneme nosiť o niečo teplejšie pyžamo. Na základe toho je potrebné si uvedomiť, že od oblečenia na spánok očakávame odlišne vlastnosti ako v lete. Jedným z vhodných materiálov pre toto obdobie je flanel. Má vynikajúce hrejivé vlastnosti a dokáže človeka zahriať aj počas chladnejších období.

Flanelové pyžamo sa výborne hodí počas noci k spánku, nakoľko dýcha a zároveň udrží človeka v teple. To zaručuje stabilnú teplotu ľudského tela v chladnej izbe a človek sa v ňom nezačne potiť.

Kašmír

Kašmír  je vysoko kvalitný druh tkaniny, ktorý sa vo svete textílie radí hneď vedľa hodvábu.

V podstate ide o ďalší druh luxusnej látky, z ktorej sa vyrábajú rôzne kúsky odevu.

V prípade pyžama na noc je určite dobrou voľbou, nakoľko ide o ďalší kus veľmi ľahkej a jemnej látky, ktorá zároveň dokáže absorbovať ľudský pot. Okrem toho dokáže kašmírové pyžamo veľmi dobre zahriať. Táto kombinácia vlastností môže poukazovať na jeden z najvhodnejších materiálov pre pyžamo.

Zhrnutie

Náš spánok ovplyvňuje veľa vecí. V tomto článku sme si priblížili, ako na spánok vplýva oblečenie, v ktorom spíme. Dôležitá je aj kvalita, ale v tomto prípade môžeme použiť frázu, že v jednoduchosti je krása.

Môžeme sa rozhodnúť pre akýkoľvek typ oblečenia, dôležité je, aby nám zabezpečoval kvalitný a zdravý spánok. A pokiaľ sa to dá skombinovať s módou a výhodnou cenou, tak to už je len o sofistikovanosti človeka.

Michal Horváth

 

Obrázky: https://pixabay.com/

You may also like