Motoristi, myslite nielen na zimné pneumatiky, ale aj reťaze

by spravca

Naša krajina sa už pomaly dostáva do chladného počasia a majitelia áut začínajú rozmýšľať nad výmenou pneumatík. Tie sú síce najdôležitejšou súčasťou zimnej výbavy vozidla, no menej dôležité nie sú ani snehové reťaze.

Prečo by ich mal mať každý vodič?

Hoci sú na našom území zimy čoraz miernejšie, silné mrazy a snehové víchrice nás môžu prekvapiť hocikedy. Aby sme nezostali odrezaní od sveta alebo uviaznutí niekde v strede cesty, každý jeden z nás by mal mať v aute odložené snehové reťaze. U nás síce nie sú zákonom prikázané, tak ako v niektorých severnejších krajinách, no situácia, kedy sa zídu, sa nedá predpovedať. Aj tu by sme ale vedeli nájsť miesta, kde sú reťaze z hľadiska bezpečnosti nevyhnutnosťou, no určite ich využijete aj v nižšie položených regiónoch, kde odhŕňače často nestíhajú. Vďaka nim sa dá predísť viacerým nepríjemnostiam a najmä riziku z nehody, čo by malo byť pre každého prvoradé. Dôležité nie je však tento bezpečnostný prvok len vlastniť, ale aj správne nasadiť.

Pozrime sa, ako na to

Základom je vedieť, že vždy ich treba nasadiť na kolesá s pohonom. V praxi to znamená, že pri automobiloch so zadným pohonom sa nasadzujú tam a naopak, pri prednom pohone sa dávajú na predné pneumatiky. Ak by ste plánovali cestu do veľmi zasneženého a neprístupného terénu, nič nepokazíte ani tým, keď ich obujete na všetky kolesá. Veľmi dobrým pomocníkom je vyskúšať si ich nasadenie napríklad doma, kde na to máte pokoj a ideálne podmienky. Ako sa hovorí, ťažko na cvičisku a ľahko na bojisku, čo v tomto prípade platí dvojnásobne. Vo vypätých situáciách, akými sú napríklad dopravná premávka a zlé jazdné podmienky, sa vám zíde každá skúsenosť. Poďme teda k samotnému nasadeniu reťazí.

  1. Auto odstavte na bezpečnom mieste a zatiahnite ručnú brzdu.
  2. Reťaze vybaľte a skontrolujte, či nie sú poškodené alebo zamotané.
  3. Nasadzovať ich začnite z vrchnej časti kolesa a postupne ich rozprestierajte po behúni.
  4. V prípade, že máte puklice, dajte ich dole, ochránite ich pred poškodením.
  5. Reťaze rovnomerne roztiahnite po obvode pneumatiky.
  6. Následne na to, auto o pár centimetrov posuňte tak, aby sa na kolesá reťaze doslova navliekli.
  7. Nakoniec ich zapnite a dotiahnite napínaciu reťaz.
  8. Posledným krokom je ich skontrolovanie tým, že pár metrov autom prejdete a skontrolujete ich pohľadom.

Ak by nastal problém, dajte reťaze dole a začnite odznova. Celý proces navliekania sa môže zdať zložitý, no ak si to párkrát vyskúšate, budete v tom profesionál, ktorý dokáže použiť reťaze na hocijakom aute. Ich nasadenie je totiž rovnaké, či ide o reťaze na suv 4×4 alebo o reťaze na dodávky. Po sezóne ich dobre očistite a uskladnite, inak by sa mohli poškodiť.

You may also like