Alternatívy k oceľovým snehovým reťaziam: textil alebo sprej

Alternatívy k oceľovým snehovým reťaziam: textil alebo sprej

by spravca

Jazdiť v zime do hôr bez snehových reťazí je riziko. Okrem šmyku vám hrozí zapadnutie alebo to, že zostanete bezradne stáť pred prudko stúpajúcim úsekom. Ak sa vám z nejakého dôvodu nepáči myšlienka kovových reťazí, existujú aj alternatívny v podobe textilných snehových reťazí alebo v podobne tekutých v spreji. Sú tieto typy reťazí bezpečné a ako sa k ich používaniu stavia zákon?

Kovové snehové reťaze sú stávkou na istotu

Mnohí motoristi sa vyhýbajú kúpe kovových reťazí kvôli ich vyššej váhe resp. kvôli tomu, že zaberú v kufri veľa miesta a iní majú problém s ich nasádzaním. Prvý problém sa nedá vyriešiť, pretože kovové reťaze vždy zaberú viac miesta ako napríklad textilné, a to predovšetkým mohutnejšie reťaze na dodávky či SUV. Druhý problém vyriešite tak, že si kúpite oceľové reťaze s rýchloupínacím systémom. S kovovými reťazami sa nemusíte báť cestovať do zahraničia. Sú totiž akceptované vo všetkých krajinách. Spomenúť musíme tiež obavy motoristov ohľadom toho, že kovové reťaze poškodia hliníkové disky. Pre týchto motoristov odporúčame kúpu textilných reťazí.

Sú alternatívne snehové reťaze bezpečné?

Z hľadiska bezpečnosti textilných snehových reťazí prišli nedávno nemecké a švajčiarske automobilové magazíny k prekvapivému záveru. Nielenže sa tieto reťaze veľmi jednoducho nasádzajú, ale sú tiež rovnako bezpečné ako kovové reťaze. Konkrétne snehové reťaze značky Michelin Easy Grip Evolution dostali za jazdu po snehu najlepšie hodnotenia. Textilné snehové reťaze Michelin sú vyrobené v zaujímavom a hlavne efektívnom dizajne, ktorý pripomína sieť prepojenú sponami z kovu. Pozor však na to, že ani tieto perfektné textilné reťaze nie sú zákonom akceptované v niektorých krajinách, dokonca ani u našich susedov v Rakúsku. Naopak textilné snehové reťaze AutoSock sú z pohľadu zákona plnou náhradou oceľových v krajinách EU. Všetky textilné reťaze fungujú na jednoduchom princípe, kedy sa špeciálna textília vplyvom vlhkosti zmení na vysoko priľnavý materiál. Týmto spôsobom je zaručená zvýšená trakcia kolies. Textilné snehové reťaze nájdete v obchodoch vo všetkých prevedeniach.

Tekuté snehové reťaze len ako prvá pomoc

Poslednou možnosťou sú tekuté reťaze v podobe spreja. Špeciálna zmes v spreji sa nastrieka na celý povrch behúňa pneumatiky Kormoran. Po styku s vodou sa táto zmes mení na tvrdú ochrannú vrstvu zvyšujúcu trakciu kolies, pretože ide o akúsi druhú vrstvu pneumatiky. Bohužiaľ nástrek je účinný len niekoľko kilometrov. Zároveň s tekutými snehovými reťazami neuspejete s ohľadom na zákony v žiadnej krajine.

 

You may also like