Ako tráviť víkend na Horehroní

by spravca

Horehronie je región, ktorý sa rozprestiera v strede Slovenska, konkrétne v Horehronskom Podolí. Súčasťou regiónu je aj druhá najdlhšia rieka na Slovenku, Hron. Celá táto oblasť ponúka množstvo prírodných skvostov a tak sa nemožno čudovať, že je vyhľadávaná aj na víkendové pobyty či pobyty s deťmi. A čo všetko sa tu dá za ten víkend stihnúť? Ak sa sem vyberiete v zimnom období, môžete si z chuti zalyžovať či zabežkovať.

K dispozícií máte na výber lyžiarske stredisko na Čertovici, Táľoch či na Mýte pod Ďumbierom. Kúsok ďalej sa nachádza aj najznámejšie lyžiarske stredisko Jasná. Okrem lyžovania môžete na Horehroní vidieť aj prírodné úkazy, predovšetkým jaskyne. Dve veľmi známe sú v Demänovskej doline. Prvou je Demänovská jaskyňa slobody, ktorá patrí medzi najkrajšiu a najnavštevovanejšiu jaskyňu na Slovensku. Zároveň bola vyhlásená aj za národnú prírodnú pamiatku.

Tou druhou je Demänovská ľadová jaskyňa s krásnymi ľadovými útvarmi. Treťou známou jaskyňou na Horehroní je Važecká jaskyňa. Jej kvapľová výzdoba je bohatá na čisto biele stalagmity a stalaktity. Po prechádzkach v jaskyniach, dobre padne, ak sa chvíľu aj povozíte. A aby to bolo zaujímavejšie tak vláčikom. Na Horehroní sa totiž nachádza známa Čiernohronská železnička. Táto úzkorozchodná železnica pôvodne slúžila na zvážanie dreva z lesa a bola postavená už v roku 1909. V súčasnosti slúži výlučne len, ako atrakcia pre turistov. Začína na Chvatimechu blízko obce Hronec a končí na Čiernom Balogu. Odbočka vedie aj do skanzenu vo Vydrove. Pri vlakoch ešte chvíľu ostaneme, lebo Horehronie ponúka aj ďalší monument, ktorým sa môže pochváliť. Je to Chmarošský viadukt pri Telgárte. Tento tehlový železničný most bol postavený v 30. rokoch minulého storočia a je tvorený deviatimi oblúkmi. So svojou dĺžkou 113,6m a výškou 18m sa tak pekne vyníma od cesty z Telgártu smerom na Vernár. Po celom dni vám však najlepšie padne wellnes pobyt. Ten dokáže dokonale zregenerovať telo i myseľ a pripraviť ho na ďalší deň plný zážitkov.

 

You may also like