Ako nádoba zo šampónu zachraňuje mladé životy

by spravca

Hneď počas prvej nočnej služby v nemocnici v Sylhete v Bangladéši sledoval, ako tri deti zomreli na zápal pľúc. Kyslík im bol dodávaný maskou na tvári alebo hadičkami v blízkosti nosných dierok. Riadil sa príslušnými smernicami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre krajiny s nižšou životnou úrovňou a slabšou ekonomickou situáciou. Tieto postupy však jednoznačne zlyhali. Rozhodol sa konať a nájsť lepší spôsob.

Nečudujme sa mu, čísla sú neúprosné. V minulom roku zomrelo na zápal pľúc 920 tisíc detí vo veku do 5 rokov. Pneumónia sa tak stala hlavnou príčinou úmrtí ľudí v tejto vekovej skupine. Aj napriek tomu, že tento údaj medziročne klesá, stále predstavuje 16 % úmrtnosti dojčiat. V Bangladéši má zápal pľúc na svedomí dokonca až 28 % detskej úmrtnosti. Keď budete vyberať tento rok vianočné darčeky pre mužov, myslite na to. V ďalších riadkoch sa dozviete prečo.

Pneumónia ohrozuje najmä podvyživené deti a takých je v Bangladéši mnoho. Jednak preto, že podvýživa oslabuje imunitný systém, ale aj preto, že deti so zápalom pľúc dýchajú rýchlejšie, čo vyžaduje väčšie nároky na energiu. Podvýživené deti jej však nemajú dostatok a preto zomierajú. Bangladéšsky lekár navrhol prístroj tak, aby znížil úsilie potrebné na dýchanie a navyše je to lacný nápad. Inšpiroval sa prístrojom, ktorý videl v Austrálii a ktorý má za úlohu pomáhať predčasne narodeným detičkám dýchať.

Aj keď spomínaný typ ventilátora je lacnejší ako štandardný prístroj, pre chudobný Bangladéš to bolo i tak nad pomery. Nebudeme vás zbytočne otravovať technickými detailami vynálezu bangladéšskeho lekára, no pointou je, že použil prázdne plastové fľaše zo šampónu, aby znížil náklady. Fungovalo to. V nemocnici, v ktorej svoj vynález používa, zomiera na pneumóniu o tri štvrtiny menej detí. Znamená to, že miera prežitia detí je na rovnakej úrovni ako v bohatých krajinách, kde sa používajú štandardné dýchacie prístroje.

Vďaka novému vynálezu doktor Chisti, tak sa bangladéšsky lekár volá, znížil v nemocnici kde pracuje náklady na liečbu pneumónie o 90 %. Svoj fantastický nápad, samozrejme, hodlá rozširovať aj ďalej. Najbližšie ho chce otestovať v chudobnej africkej Etiópii. Takže aj vlasová kozmetika CHI môže pomôcť zachraňovať ľudské životy. No nie je to úžasné?

 

 

 

You may also like