Pripravte auto na zimnú sezónu

by spravca

Cesta autom v zimnom období môže byť veľmi nevyspytateľná. Slnečná obloha sa môže v okamihu zamračiť a čisté cesty vystrieda zľadovatený a zasnežený povrch. Ak nemáte auto vybavené na zimnú sezónu, jazda na ňom sa stáva naozaj nebezpečnou. Ako si teda auto vybaviť na zimnú sezónu?

 

Driving in winter

Bez tejto výbavy z garáže ani nevychádzajte

Samozrejmosťou pre každého zodpovedného vodiča by mali byť zimné pneumatiky. Tie by slovenskí vodiči mali obuť už na začiatku novembra, pretože táto povinnosť im vyplýva zo zákona. Rovnako je to aj v niektorých stredoeurópskych krajinách, kde za absenciu zimných pneumatík hrozí vodičom mastná pokuta. Takto je to napríklad aj v Rakúsku, kde mnohí Slováci trávia zimné dovolenky. Ak sa teda chystáte na lyžovačku, určite si zimné pneumatiky zaobstarajte! Vyzuť ich sa odporúča najskôr koncom marca.

K odporúčanej výbave patria tiež snehové reťaze. Tie sú v horských oblastiach doslova nevyhnutnosťou. Platí však, že so snehovými reťazami nesmiete jazdiť rýchlosťou vyššou ako 50 km za hodinu. Pozor si treba dávať tiež na prudké brzdenie, či rýchlu zmenu smeru vozidla. Ak nasadzovanie snehových reťazí nepatrí k Vašim obľúbeným činnostiam, vyskúšajte alternatívne textilné reťaze. Sú dostupné za vynikajúce ceny a manipulácia s nimi je naozaj jednoduchá.

Zimné pneumatiky a snehové reťaze máte pripravené. Nezabudli ste však vymeniť zmes v ostrekovačoch za zimnú? Do auta si tiež pribaľte škrabku na ľad a rukavice, ktoré sa pri nasadzovaní snehových reťazí počas cesty jednoznačne hodia.

Ak cestujete na lyžovačku…

V tom prípade sú neoceniteľnými pomocníkmi aj strešné nosiče a strešné boxy alebo strešné držiaky. Tam sa zmestí nielen batožina, no pohodlne si tam uschováte aj lyžiarske potreby. Lyže, snowboardy, helmy, lyžiarky a ďalšia rozmerná batožina budú v strešných nosičoch bezpečne a pohodlne uskladnené. Niektorí vodiči sa ich používaniu vyhýbajú. Strešné nosiče považujú za zbytočnú záťaž auta, ktorá spôsobuje spomalenie rýchlosti a zvýšenú spotrebu paliva. Je síce pravda, že auto môžu spomaľovať, najmä pri rýchlejšej jazde na diaľnici. Ich nespornou výhodou je však to, že šetria priestor a počas jazdy nehrozí doslova „lietanie“ lyží po aute. A bezpečnosť je predsa najdôležitejšia.

FOTO:  © laszlolorik | / Dollar Photo Club

You may also like