Nenechávajte si prezúvanie zimných pneumatík na poslednú chvíľu

by spravca

Prezúvanie pneumatík je pravidelnou záležitosťou každého jedného motoristu. Čakať na prvý mráz a sneh sa neopláca a preto by ste si výmenu gúm určite nemali nechávať na poslednú chvíľu. Môžete si zbytočne spôsobiť nielen komplikácie na ceste, ale prekvapia vás aj dlhé čakacie lehoty v servisoch.

Na čo všetko si treba dať pozor?

Ešte predtým, ako sa rozhodnete že nastal deň na výmenu, mali by ste zimné pneumatiky pred sezónou poriadne skontrolovať. To, že ste na nich jazdili len tri či štyri sezóny neznamená, že sú v stave, ktorý zodpovedá bezpečnej jazde. Prezrieť by ste mali najmä hĺbku dezénu a povrch. Ten by mal byť minimálne 3 milimetre, no odborníci hovoria o hĺbke aspoň štyroch milimetrov. Tento parameter určite nijako nepodceňujte, pretože sa vám môže vypomstiť nielen na klzkom, ale aj mokrom povrchu. Ak sa vám zdá, že je na niektorých miestach pneumatika  popraskaná,  radšej ju už  nepoužívajte a vymeňte ju za nové. Takto poškodené zimné pneumatiky dokážu na ceste spôsobiť zbytočné problémy a jazda na nich nemusí byť vôbec bezpečná. Dôležitým faktorom je aj vek pneumatiky a podľa odporúčaní by ste mali zvýšiť pozornosť vtedy, ak sú staršie ako štyri roky. Dôvodom je, že zmes časom dokáže stvrdnúť a negatívne tak ovplyvňuje jazdné vlastnosti. Ak nie ste si istý, koľko rokov majú práve vaše pneumatiky, zistíte to podľa DOT kódu vyrazeného na jej okraji. Zamerajte sa na posledné štyri čísla, ktoré označujú nielen rok výroby, ale aj týždeň. V prípade, že jazdíte po iných krajinách ako je Slovensko, overiť by ste si mali ich cestné pravidlá. Veľmi často sa stáva, že slovenskí vodiči dostanú pokutu v zahraničí, pretože počas jesene jazdili na letných gumách. Odpoveď, že na Slovensku nám stále postačujú na jazdu letné pneumatiky miestnych policajtov zaujímať nebude a preto si pred jazdou zistite, či máte obuté to, čo treba.

Kedy je správny čas na výmenu?

Zákon nám na Slovensku nedefinuje presný deň, kedy musíme pneumatiky prezuť. Okrem toho u nás nie je ani nariadenie, že by mal mať vodič na aute zimné gumy počas celého roka. Zákon ale hovorí o tom, že v momente, keď je na vozovke ľad, námraza alebo sneh, auto musí mať obutú zimnú sadu. Najvhodnejším obdobím na prezutie sú dni, kedy sa denná teplota pohybuje okolo siedmych stupňov. Ak sa stále chystáte nové pneumatiky ešte len zakúpiť, tak sa s tým poponáhľajte. Pri výbere vám môžu pomôcť rôzne testy pneumatík, ktoré nájdete v renomovaných magazínoch alebo reláciách. Obľúbenou značkou u mnohých motoristov sú pneumatiky Continental považované za jedny z najlepších a najkvalitnejších na svete. Tento nemecký gigant vo svete motorizmu zastrešuje viacero európskych výrobcov, vďaka čomu rastie nielen spomínaná značka, ale aj mnohé iné. Continental je známy rôznymi vylepšeniami ako je napríklad bezdušová pneumatika alebo dvojzmesové zloženie dezénu.

 

You may also like