Inšpirácia na dlhé zimné večery

by spravca

Zima je dlhá a nič nenasvedčuje teplejšiemu počasiu a príjemným večerom stráveným vonku. Ak vám ostáva priveľa voľného času medzi príchodom z práce a spánkom, prinášame pár nápadov na jeho efektívne využitie. Jasné, že všetkým chýba slnko a vitamín D, a s tým súvisia aj chmúrne myšlienky. Ale tieto naše tipy si poradia aj s tým.

Jazykové kurzy

Navštevovanie jazykových kurzov a učenie sa cudzích jazykov má množstvo pozitív. Hlavne keď cudzí jazyk aktívne využívate. Dvojjazyční ľudia dokážu robiť viac vecí naraz, vedia sa lepšie koncentrovať a môžu mať lepšiu pamäť.

Bratislava a iné veľké mestá majú nepreberné množstvo ponúk na jazykové kurzy. Ale dnes už aj v každom menšom meste či dedinke nájdete kurzy alebo súkromných učiteľov. Často dokonca rodených hovoriacich, ktorí sa rozhodli zapustiť korene na Slovensku. Tento zimný čas dáva priestor oprášiť cudzie jazyky a pripraviť sa tak na leto a s ním spojené cestovanie. Učenie sa cudzieho jazyka sa ale dá spojiť aj s ďalšími činnosťami na dlhé večery. Ako napríklad náš ďalší tip – čítanie kníh.

Čítanie kníh

Pozeranie televízie je určite pohodlnejšie, mozog nechávate vypnutý a len tak relaxujete. Ale čítanie kníh má omnoho viac benefitov. Podľa odborníkov čítanie znižuje stres, rovnako zlepšuje pamäť a znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby či dokonca predlžuje život. Navyše, ak si vyberiete knižku v cudzom jazyku, vynahradíte si aj pár hodín jazykového kurzu. Nemusíte sa ale hneď pustiť do sonetov od Shakespeara. V kníhkupectvách sa dajú nájsť cudzojazyčné diela podľa stupňa náročnosti, a tak si môže aj začiatočník prečítať na prvý pohľad náročnú knihu, upravenú podľa svojich schopností.

Ak dokážete čítať naozaj rýchlo, vybavte si preukaz do miestnej knižnice. Aj tam nájdete množstvo cudzojazyčných kníh. Samotné knižnice sú často centrom spoločenského života, organizujú rôzne kurzy, zaujímavé prednášky alebo autorské čítania. Pozrite sa napríklad na ponuku kurzov a podujatí Mestskej knižnice v Bratislave.

Už Mark Twain kedysi povedal: “Človek, ktorý nečíta knihy, nemá žiadnu výhodu oproti tomu, ktorý nevie čítať.“ Skúste sa tým riadiť a uvidíte, že nebudete poznať nudu a zima zbehne rýchlosťou svetla.

Ručné práce

Ručnými prácami si krátili dlhé chvíle naši predkovia a dnešní mladí ľudia sa k tomu úspešne vracajú. Stačí drobnosť, ktorá nevyžaduje ohromnú zručnosť. Vyrobiť si vlastnú ikebanu, dekoráciu na dvere, alebo začať vyfukovať vajíčka na Veľkú Noc. Radosť z vlastnoručne vyrobenej dekorácie je na nezaplatenie.

Ale aj ručné práce, najmä pletenie alebo vyšívanie majú množstvo zdravotných benefitov. Údajne znižujú hladinu kortizolu a tým eliminujú stres, spomaľujú tep srdca a znižujú krvný tlak. Človek je tak pohrúžený do práce, že zabúda na starosti. Navyše pracujú naraz obe ruky a tak pletenie pomáha zlepšiť motorické funkcie. A tiež sa pri týchto činnostiach zlepšuje pamäť a koncentrácia podobne ako pri učení cudzích jazykov na jazykovom kurze.

Aj napriek počasiu teda môžete zostať zdravý a čulý počas celej zimy, keď si vyberiete jednu z našich aktivít.

 

 

You may also like