Hoďte do kufra snehové reťaze! Oplatí sa ich so sebou voziť

Hoďte do kufra snehové reťaze! Oplatí sa ich so sebou voziť

by spravca

Drvivá väčšina Slovákom vo vozidle snehové reťaze nevozí a väčšina ich ani nikdy nepotrebovala. Hovorí sa, že čert nikdy nespí, a preto naozaj nemôžete tušiť, kedy snehové reťaze budete potrebovať. Najviac účinné sú oceľové reťaze, ale ich adekvátnou náhradou môžu byť aj reťaze textilné. Prečo a aké snehové vozidlá je dobré v kufri voziť?

Prečo si kúpiť snehové reťaze

Snehové reťaze si iste kúpte pred cestou do hôr. Vo vyznačených úsekoch ich musíte na kolesá nasadiť vždy, keď je vozovka pokrytá snehom alebo ľadom. Snehové reťaze sa predávajú v pároch, pretože sa musia nasadiť minimálne na hnaciu nápravu.

Snehové reťaze nie sú súčasťou povinnej výbavy osobných vozidiel, ale rozumný šofér ich so sebou v zime vozí. Nemusíte ihneď kupovať najdrahšie kovové reťaze. Ak nejazdíte do hôr často, stačia vám aj textilné. Oceľové reťaze vám vydržia niekoľko sezón. Textilné v závislosti od výrobcu vydržia približne 400 km jazdy po snehu.

So snehovými reťazami jazdite veľmi opatrne. Najvyššia povolená rýchlosť s nasadenými reťazami je 50 km/h. Počas jazdy s reťazami sami zistíte, že vyššia rýchlosť ani nie je možná, keďže sa vozidlo horšie ovláda a mohli by sa poškodiť pneumatiky. Tento fakt potvrdzujú testy motoristických časopisov a testy pneumatík.

Prečo so sebou voziť snehové reťaze

Pravidlá a zákon sú jedna vec a zdravý rozum druhá. Snehové reťaze nie sú len výbavou povinnou počas jazdy v horách. Ich využívanie je len na vás a môže nastať naozaj veľa situácií, kedy reťaze budete potrebovať.

Kovové snehové reťaze sa dokonca dajú využívať aj inde, než v snehu. Pomôžu prejsť zabahnené územie alebo miesta pokryté vrstvou piesku. Reťaze v bahne využívajú poľovníci, lesní poľnohospodári a tiež farmári. Zimné alebo letné pneumatiky si s bahnom poradia len veľmi ťažko.

Aké snehové reťaze vybrať

V predchádzajúcich riadkoch sme načrtli, že reťaze máte k dispozícii v oceľovej a textilnej verzii. Existuje ešte tretí typ, a to chemické, ktoré sa striekajú priamo na pneumatiky. Chemické reťaze nie sú akceptované zákonom a slúžia len ako pomoc na zvýšenie trakcie kolies.

Textilné reťaze známe ako AutoSock sú v celej EU zákonom akceptovanou náhradou za oceľové. Na ľade majú dokonca lepšiu účinnosť ako kovové. Oceľové reťaze preukážu svoju silu na silnej vrstve snehu a v závejoch. Špičku medzi kovovými reťazami tvoria tie, ktorých stopa je šikmá.

 

 

 

You may also like